Zapraszamy na szlaki Małopolski

Zapraszamy na szlaki Małopolski

Rowerzystka na tle Giewontu
Małopolska to region niezwykły, zachwyca różnorodnością i ciekawymi formami przyrody. Warto zaplanować wcześniej wycieczki piesze i wędrować samemu lub w towarzystwie najbliższych przez pasma górskie, doliny i wąwozy, podziwiając przy okazji zmieniający się krajobraz oraz różnorodne gatunki roślin i zwierząt.

W Małopolsce każdy pasjonat wędrówek pieszych znajdzie coś dla siebie – czy to niezbyt wymagające trasy przez doliny, czy też te, które wymagają lepszej kondycji i większego doświadczenia. W niektóre trasy można się wybrać w towarzystwie znajomych czy nawet rodziny, a niektóre można przemierzać samemu, kontemplując przy okazji przyrodę i piękne krajobrazy. Takie wycieczki są często najlepszym sposobem, by odetchnąć od codziennych spraw i obowiązków, by na chwilę się odstresować i zapomnieć o całym świecie – oczywiście oprócz tej najbliższej okolicy.

Na wędrówki możemy wybrać się zarówno na łono natury, jak i w okolice większych lub mniejszych miejscowości, które często kryją w sobie ciekawą historię i bogate dziedzictwo kulturowe. Przykładem takiej ciekawej wycieczki może być trasa wokół Lipnicy Murowanej, gdzie znajdziemy m.in. drewniany kościółek św. Leonarda, wpisany na Listę UNESCO oraz wiele innych ciekawych zabytków. Wycieczka ta połączy i wędrówki przyrodnicze i zaspokoi potrzebę odkrywania zabytkowych miejsc wytworzonych przez człowieka. Inną świetną propozycją będzie wyprawa w okolice Trzebini, gdzie do wyboru mamy kilka różnych możliwości wędrówek na odkrycie tzw. Zielonych Pereł Trzebini. Niezwykle ciekawym zakątkiem Małopolski są także na pewno okolice miejscowości Ojców. Poleca się szczególnie trasę prezentującą najważniejsze atrakcje turystyczne tzw. „Polskiej Szwajcarii”: Bramę Krakowską, Jaskinię Ciemną, punkt widokowy na Jonaszówce, ruiny zamku, kaplicę „na wodzie” i Jaskinię Łokietka.

Również i dla osób szukających przygód znajdą się bardziej wymagające wycieczki – chociażby wycieczka Sokolą Pręcią. Aby spojrzeć z lotu ptaka na przełom Dunajca najlepiej wspiąć się na słynne urwisko Sokolicy – taras szczytowy zawieszony jest na ponad 300-metrowej skale i gwarantuje na pewno niezapomniane widoki. Innymi ciekawymi propozycjami wędrówek są wycieczki nad tatrzańskie jeziora, ponad Halą Gąsienicową czy przez Pasmo Radziejowej.

Zapraszamy również na portal internetowy GEOPORTAL prezentujący szlaki turystyczne Małopolski. Wirtualne przewodniki – Geoportal i Portal Krajoznawczy – umożliwiają szczegółowe planowanie wycieczek pieszych, rowerowych, narciarskich i innych oraz dostarczają rzetelnej informacji krajoznawczej o regionie, a zwłaszcza o atrakcjach znajdujących się na szlakach turystycznych.

Geoportal jest zaawansowanym narzędziem, które dostarcza przestrzennej informacji o szlakach turystycznych w Małopolsce. Szlaki zostały zwizualizowane na szczegółowych mapach i zdjęciach satelitarnych. Geoportal daje możliwość planowania tras, określania długości, wysokości, przewyższeń, podaje informacje o rodzaju i kolorze szlaków. Pozwala na wiele sposobów analizować informacje – jest po prostu wielofunkcyjną, wirtualną mapą Małopolski. Portal Krajoznawczy jest uzupełnieniem informacji przestrzennej, którą oferuje Geoportal, o wiedzę krajoznawczą. Pozwala zapoznać się z ciekawymi informacjami na temat atrakcji przyrodniczych, historycznych i wielu innych, w które Małopolska jest wyjątkowo bogata.

Multimedia


Verknüpfte Assets