Koleją przez Małopolskę: Kraków – Miechów

Wyżyna Miechowska
Koleją! Koleją przez Małopolskę! To najwygodniejszy i najbardziej naturalny i ekologiczny sposób podróżowania i zwiedzania. Sieć połączeń kolejowych zaprowadzi nas w większość najbardziej atrakcyjnych miejsc Małopolski. Przygotowaliśmy dla turystów specjalny kolejowy przewodnik. Opisujemy linię Kraków – Miechów. Decyzja o budowie tej linii zapadła w październiku 1931 roku. Stała się elementem trasy kolejowej, która łącząc Kraków z Warszawa, skróciła podróż kolejową między tymi miastami z dotychczasowych 12 do 3 godzin.

 

Jak zbudowany jest nasz przewodnik?

  • Opisaliśmy wszystkie linie kolejowe według tej samej zasady.
  • Wszystkie linie obsługują Koleje Małopolskie.
  • Wymieliliśmy wszystkie stacje na każdej linii kolejowej.
  • Przy każdej stacji umieściliśmy krótkie opisy atrakcji znajdujących się w pobliżu, przechodzących obok szlaków turystycznych, tras rowerowych, dużych obszarów leśnych.

Co można zobaczyć na trasie Kraków - Miechów?

Kraków

Kraków to jedno z najważniejszych miast turystycznych Europy. Dawna stolica Polski, miejsce gdzie spoczywają królowie i najważniejsi dla kultury twórcy. To setki zabytków, w tym obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Większość najcenniejszych budowli znajduje się do pół godziny marszu od dworca PKP Kraków Główny.

Kraków Batowice

  • Fort pancerny pomocniczy 47 ½ „Sudół” (2,2 kilometra od stacji Kraków Batowice).
  • Fort artyleryjski 48 „Batowice” (2,5 kilometra od stacji Kraków Batowice).

Forty Twierdzy Kraków są elementem unikalnego na skalę europejską zespołu obiektów militarnych, których budowa, przebudowa i modernizacje trwały od 1850 roku do I wojny światowej:

W pobliżu:

Zastów

W pobliżu:

  • Raciborowice (3 kilometry od stacji Zastów), kościół świętej Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy – gotycki, z XV wieku ufundowany przez jego późniejszego wieloletniego proboszcza Jana Długosza. Kilkakrotnie spędzał tu wakacje – jeszcze jako kleryk Karol Wojtyła – późniejszy Papież Święty Jan Paweł II.
  • Rowerowy szlak Velo Natura Kraków-Kościelec.

Goszcza

Malownicze plenery leśne i leśne polany kompleksu leśnego Polanowice – Goszcza (Nadleśnictwa Miechów) zapraszają na szlaki nordic walking o różnym stopniu trudności nie tylko entuzjastów tego sportu, ale i spacerowiczów, miłośników biegania, a zimą ‑ narciarstwa biegowego.

  • Kościół świętego Wawrzyńca Diakona i Męczennika z 1737 roku z kostnicą z XIX wieku, plebanią z przełomu XIX/XX wieku, XVI-wieczną kamienną chrzcielnicą z herbami Korczak, Ogończyk, Rola i Kapituły krakowskiej i równie starą kamienną kropielnicą z płaskorzeźbą św. Piotra.
  • XIX ‑ wieczny zespół dworski z parkiem i dworem (starym, nowym), który w okresie powstania styczniowego był siedzibą władz powstańczych – to tutaj generał Marian Langiewicz został ogłoszony dyktatorem powstania.

Niedźwiedź

  • Zespół kościoła parafialnego świętego Wojciecha biskupa męczennika z figurą Madonny z Dzieciątkiem, kościołem, dzwonnicą, plebanią z ogrodami i ogrodzeniem z bramami. Gotycki kościół wybudowany w miejscu poprzedniego drewnianego w latach 1483–1493 przechodził burzliwe koleje losu (w czasach reformacji był kalwińskim zborem). Znajduje się w nim gotycka, drewniana rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem z około 1420 roku, obraz hołd Trzech Króli z XVI wieku, późnogotyckie portale.
  • 400 metrów od kościoła świętego Wojciecha i 3,5 kilometra od stacji Niedźwiedź jeden z najstarszych nieprzerwanie działających młynów wodnych w regionie, powstały w 1904 roku.
  • XVIII-wieczny Pałacu Wodzickich, w otoczeniu parku ze starodrzewem z kilkoma pomnikami przyrody obecnie mieści się Zespół Szkół imienia Tadeusza Kościuszki. Przed Wodzickimi, na przełomie XVII i XVIII wieku majątek należał do Małachowskich herbu Nałęcz. Wodziccy w przypałacowym parku założyli ogród z egzotycznymi okazami drzew.

Słomniki Miasto

  • Neoromański kościół Bożego Ciała wzniesiony w latach 1888 -1893 z późnogotyckim krucyfiksem i obrazem Świętej Rodziny z XVI wieku oraz ornatem z XV wieku ze scenami adoracji Dzieciątka, zwiastowania i ofiarowania w świątyni.
  • Strefa Rekreacji Januszowice (2,5 kilometra od stacji kolejowej) z kąpieliskiem, kameralną plażą, molo z urokliwą wyspą, placem zabaw, wypożyczalnią sprzętu pływającego, miejscem na grilla, małą architekturą. Na wyspie powstał punkt obserwacyjny okolicznego ptactwa, które ma tam budki lęgowe.
  • Ze Słomnik można wyruszyć Rowerowym Szlakiem Kościuszkowskim.

Szczepanowice

Miejscowość znajduje się na Drodze Świętego Jakuba, która zaczyna się w Sandomierzu, a kończy w Krakowie (historyczny teren państwa pierwszych Piastów) – odcinek Szczepanowice-Polanowice-Zalesie przebiega wśród pofalowanych pól i łąk oraz przepięknych lasów.

Na głównym skrzyżowaniu Szczepanowic drewniana kapliczka Matki Bożej Częstochowskiej z XIX wieku z XIX-wiecznym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.

Kamieńczyce

W pobliżu:

  • Rezerwat przyrody Złota Góra (3,5 kilometra od stacji).
  • Lawendowe pola w okolicach miejscowości Krępa.
  • 1,5 kilometra od stacji – w Przesławicach – XVIII wieczny kościół Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Miechów

Wyżyna Miechowska z Miechowem to kraina naturalnego piękna, storczyków i lawendowych pól, łanów zboża, zagonów warzyw ciągnących się po horyzont. To również sielankowy krajobraz łagodnych pagórków, które porastają ciepłolubne murawy chronione w rezerwatach przyrody i na Obszarach Natura 2000. Krajobraz pól rolniczych z uprawami zbóż, warzyw, ziół oraz rozdrobniona struktura gospodarstw tworzą charakterystyczny mozaikowaty krajobraz, niespotykany w innych regionach Polski.

Założenie urbanistyczne Miechowa pochodzi z 1290 roku, kiedy wytyczono czworokątny Rynek nieopodal kościoła. Główny plac miasta przylega do znajdującego się w jego północno- zachodnim narożniku kościoła i zabudowań niegdysiejszego klasztoru Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Miechowski klasztor i kościół bożogrobców (zwanych też miechowitami) ‑ ikona Miechowa – był pierwszym w Polsce i pierwszym w Europie propagującym kult Grobu Bożego, jednocześnie nie tylko najstarszym i najznakomitszym, ale także najbogatszym ze wszystkich klasztorów tego zakonu w Europie, siedzibą zwierzchnictwa. Na całym świecie są tylko dwa takie miejsca – w Jerozolimie i właśnie w Miechowie. Grób Boży w miechowskiej Bazylice jest wierną kopią jerozolimskiego, nawet starszą od znajdującej się obecnie w Ziemi Świętej. W czasach, kiedy Jerozolimę opanowały wojska Saladyna, a chrześcijanie zostali stamtąd wypędzeni, to właśnie do Grobu Bożego w Miechowie pielgrzymowali pątnicy z całego chrześcijańskiego świata – władcy, dostojnicy kościelni, wierni. Pielgrzymują do dzisiaj. Miechów to ważny punkt na Małopolskim Szlaku Bożogrobców, jak również na Szlaku Romańskim i Szlaku Renesansu.

W Miechowie koniecznie należy również odwiedzić  cmentarz żydowski (kirkut), Galerię Sztuki „U Jaksy”, Dom Pracy Twórczej imienia Stefana Żechowskiego oraz Dworek „Zacisze” na Szlaku Architektury Drewnianej.

Przez Miechów i okolice biegnie ścieżka rowerowa „Szlakiem wąskotorówki" poprowadzona po śladzie dawnej kolejki wąskotorowej, której historię przypominają oryginalne tablice. Można też wyruszyć trasą rowerową po Wyżynie Miechowskiej, która prowadzi między innymi przez Dosłońce, Racławice, Opatkowice, Proszowice, Słomniki, Przesławice i z powrotem do Miechowa. 

Z Miechowa niedaleko do Racławic – miejsca historycznej bitwy Powstania Kościuszkowskiego.

Tunel

Stacja swoją nazwę zawdzięcza położonym na linii kolejowej dwóm równoległym tunelom kolejowym o długości 764 metrów przebiegającym pod Białą Górą (416 metrów nad poziomem morza) – zalesionym wzgórzem Wyżyny Miechowskiej i najwyższym szczytem Niecki Nidziańskiej. Stacja Tunel stanowi wylot południowy tunelu, a stacja Kozłów wylot północny.

Na zachodnim, dość łagodnym stoku Białej Góry znajduje się Rezerwat przyrody Biała Góra utworzony w celu zachowania naturalnego stanowiska roślinności stepowej oraz zespołów o charakterze przejściowym między zbiorowiskami leśnymi i stepowymi. W zbliżonych do rezerwatu granicach ustanowiono obszar siedliskowy sieci Natura 2000 „Biała Góra”.

Kozłów

Ostatnia stacja województwa małopolskiego, węzeł kolejowy na liniach Warszawa Zachodnia – Kraków Główny i Kozłów – Koniecpol.

Multimedia


 

Related Assets