Questing, czyli spacery ze scenariuszem

Odkrywcy w trakcie rozwiązywania questu
Dzieci uwielbiają zabawę i rozwiązywanie zagadek. Zwykły spacer może przerodzić się w poszukiwanie skarbów, kiedy będziemy podążać za wskazówkami z questów. W Małopolsce powstało ich wiele, a my prezentujemy kilka wybranych.

Przewodnikiem po wyprawach questowych w Niedźwiedziu, Kasince Małej, Olszówce i Lubomierzu jest Jasiek – góral zagórzański, który w wierszowanych tekstach wskazuje każdemu odkrywcy drogę do skarbu. Podczas przyjemnego, wiosennego spaceru góral Jasiek opowie Wam arcyciekawą historię Bulandy, zabierze Was do Jana Józefa Szczepańskiego i oprowadzi po Bazie Lubogoszcz, zaprowadzi do Raju i na herbatkę w towarzystwie Piewcy Gorców. Zagórzańskie wyprawy questowe można pobrać na swoje urządzenia mobilne lub wydrukować na własnej drukarce: Kasinka MałaLubomierzOlszówka i Niedźwiedź. Jeżeli zainteresowali Was górale i tereny górskie spoza Podhala, koniecznie odwiedźcie portal skarbygorali.pl, by również za pomocą questów poznać górali babiogórskich, orawskich, kliszczaków, górali białych, nadpopradzkich, pienińskich i spiskich. Questy można pobrać jako PDF i wydrukować, bądź korzystać z nich w bezpłatnej aplikacji mobilnej - więcej informacji na portalu skarbygorali.pl.

Odkrywcy

Na wycieczkę z questem zapraszamy również w okolice Nowego Sącza i Gorlic. Zmierzycie się tam z różnymi zadaniami do wykonania: najpierw dzięki wskazówkom będziecie musieli  odnaleźć konkretną lokalizację, a potem rozwiązać uzupełnianki tekstowe. Kto chętny? Questy dostępne są do pobrania w wersji PDF: Bobowa wczoraj i dziśHistoria Biecza od średniowieczaKamianna miodem pachnącaSpacerkiem po PiwnicznejSzlakiem zdrojów w Wysowej.

Polecamy spacer po olkuskiej starówce „Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich”. Bezpłatną aplikację, która ułatwi i wzbogaci zwiedzanie można bezpłatnie pobrać na urządzenia mobilne. Jest też opracowana wersja nagrania dedykowana specjalnie dla dzieci. Oczywiście szlak można też przejść rozwiązując quest – do pobrania tutaj.

Jeżeli pogoda nie jest zachęcająca, aby wyjść z domu, albo chcecie spróbować swoich sił zanim wyruszycie w teren, przedstawiamy Wam pierwszy quest wirtualny, który prowadzi ulicami Szczawnicy z wykorzystaniem Google Street View.

Odznaki PTTK

Sprawdźcie, czy w okolicach, które odwiedzacie, funkcjonuje quest. Na stronie https://questy.com.pl/ udostępnionych jest prawie 60 różnych spacerów z terenów Małopolski. Możecie również pobrać bezpłatną aplikację z questami. Dla wytrwałych odkrywców czeka nagroda - odznaka PTTK Questy - Wyprawy Odkrywców.

Aplikacja