Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cerkiew świętego Michała Archanioła Mochnaczka Niżna

Cerkiew świętego Michała Archanioła Mochnaczka Niżna

Betonowy plac z kostki. Po prawej za drewnianym ogrodzeniem ze słupkami z kamieni i drewnianą wysoką bramą, stoi drewniana cerkiew składająca się z trzech części, pokryta blaszanymi dachami. Od prawej wysoka, kwadratowa wieża z baniastym hełmem i wieżyczką z sygnaturką. Dalej niższa nawa z baniastą wieżyczką i za nią niskie prezbiterium z wieżyczką. Obok dwa wysokie pnie drzew z obciętymi gałęziami.  Po lewej drzewa i w tle wzgórze. Po prawej obok wieży wysoki modrzew. Niebo z chmurami.

Mochnaczka Niżna 46, 33-383 Mochnaczka Niżna Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184761825
Greckokatolicka cerkiew z XVII lub XVIII wieku, od wysiedlenia Łemków w 1947 roku jest kościołem rzymskokatolickim, a od 1951 roku parafialnym kościołem Matki Bożej Częstochowskiej.

Pierwotnie trójdzielną cerkiew z XVII lub XVIII wieku, gruntownie przebudowano w 1846 roku. Stare prezbiterium włączono do powiększonej nawy, wzniesiono nowe prezbiterium i całość przykryto wspólnym dachem. Świątynię remontowano w latach 20. i 60. XX wieku.

To orientowana, drewniana cerkiew łemkowska typu północno-zachodniego, konstrukcji zrębowej. Składa się z o wydłużonego prezbiterium zamkniętego trójbocznie, którego część zajmuje zakrystia, szerszego dawnego prezbiterium, szerszej nawy i wydłużonego, prostokątnego babińca pod wieżą. Otoczona zachatą wieża konstrukcji słupowo-ramowej, o pochyłych ścianach zwężających się ku górze, ma nadwieszoną pseudoizbicę i gzyms z namalowanymi zegarami. Ściany szalowane są pionowymi deskami, na wieży poziomymi. Dach nad prezbiterium dwuspadowy, kalenicowy, przechodzi w namiotowy nad nawą. Nad dawnym prezbiterium ma wysunięty okap, nad wieżą jest namiotowy. Dachy kryte blachą wieńczą cebulaste hełmy z pozornymi latarniami i krzyżami.

Wnętrze kryją stropy płaskie i zdobi ornamentalno-figuralna polichromia z lat 1960–1964, dzieło Czesława Lenczowskiego i Stanisława Kruczka. W kompletnym ikonostasie z XIX wieku znajdują się barokowe i późnoklasycystyczne ikony z XVII i VIII wieku oraz starsze. Jego środek przesłania współczesny ołtarz w stylu neogotyku ludowego, z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej z 1956 roku. Są też rokokowe i barokowe ołtarze z XVIII i XIX wieku oraz ambona z XIX wieku.

Cerkiew otacza drewniany płot z murowanymi, kamiennymi słupkami. Dojście pod górę wyłożone jest kamiennymi płytami i zaczyna się przy drewnianej bramie z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego. Obok jest cmentarz z kamiennymi nagrobkami.


Powiązane treści