Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Dworek Zacisze Miechów

Dworek Zacisze Miechów

Drewniany dworek na kamiennej podmurówce, z gankiem po środku z dachem wspartym na czterech drewnianych belkach Przez ganek prowadzą schody kamienne do drewnianych szerokich drzwi. Po bokach po dwa małe, dzielone okna. Nad gankiem wysunięta drewniana jaskółka. Dach stromy, pokryty gontem. Na około trawa i wysokie drzewa. Na niebie jasna duża chmura.

ul. Polna 1, 32-200 Miechów Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 413890389
tel. +48 413810187
Staropolski dworek to rezydencja mieszczańska o proporcjonalnej bryle i oszczędnym detalu. Od 2011 roku budynkiem zarządza Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy”. Obiekt, remontowany w XX i XXI wieku, jest w Małopolsce jednym z najcenniejszych zabytków staropolskiego budownictwa.

Nie wiadomo kto był pierwszym właścicielem dworku wzniesionego w 1784 roku. W latach 40-tych XIX wieku kupił go Maurycy Tytus Kulczycki i był własnością jego rodziny przez prawie 100 lat.

W latach 1981–1994 działało w nim Muzeum Kościuszkowskie, będące filią Muzeum Regionalnego Miechowskiego Oddziału PTTK, w którym przybliżano życie i działalność Tadeusza Kościuszki, z uwzględnieniem bitwy pod Racławicami z 1794 roku. W dworku nadal wisi barwna fotokopia Małej Panoramy Racławickiej, dzieła Wojciecha Kossaka i Jana Styki.

To parterowy, modrzewiowy dwór o konstrukcji zrębowej, postawiony na planie prostokąta. Dach łamany polski z facjatami, kryty gontem, wsparty jest na ozdobnych belkach wychodzących za lico budynku. Duży komin ciekawie łączy dwa ciągi kominowe. Wejścia przez ganeczki z facjatami wspartymi na słupach, są od frontu i od tyłu i prowadzą do dwutraktowego wnętrza z czterema pomieszczeniami rozdzielonymi przechodnią sienią. Ściany wewnętrzne i zewnętrzne są drewniane. Dworek, dzięki darczyńcom, wyposażony jest w zabytkowe meble i przedmioty z przełomu XIX i XX wieku.

W dworku i ogrodzie organizowane są spotkania biesiadne z ludową muzyką i piosenkami kabaretowymi, plenery rzeźbiarskie i warsztaty plastyczne, spotkania okolicznościowe i integracyjne oraz grillowanie.


Powiązane treści