Retour

Spotkania Zrównoważone

Spotkania Zrównoważone

Organizacja odpowiedzialnych i ekologicznych wydarzeń w Polsce jest obecnie łatwiejsza niż kilka lat temu. Na rynku branży eventowej pojawiły się firmy, które proponują produkty i usługi ekologiczne. Można znaleźć już nowoczesne obiekty konferencyjne, które zrównoważony rozwój traktują jako część swojej misji. W Małopolsce swoją siedzibę mają profesjonalni organizatorzy spotkań, którzy oferują pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu zielonych eventów. Doradzą przy wyborze miejsca, zaproponują optymalną logistykę przedsięwzięcia, zapewnią catering oparty na lokalnych naturalnych produktach, a także zadbają o minimalizację zużycia zasobów: papieru, tworzyw sztucznych itp. Całość dopełni ciekawy program towarzyszący promujący walory regionu oraz system informacji, który zwiększy świadomość uczestników w kwestii zrównoważonego rozwoju oraz dbałości o środowisko w codziennym życiu i pracy.

Malopolskie hotele coraz częściej i chętniej współuczestniczą w promocji proekologicznych trendów i walorow regionu w tym zakresie. I tak podczas polskiej prezydencji w Radzie UE w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego –w Ojcowie, w Hotelu Pod Kazimierzem odbyła się Konferencja „Zielone Priorytety Polskiej Prezydencji w Praktyce”. Spotkanie było było areną do wymiany doświadczeń i prezentacją dobrych praktyk w zakresie współpracy organizacji pozarządowych z administracją, światem nauki i biznesu, w sferze edukacji ekologicznej i europejskiej. Kolejnym zielonym wydarzeniem zorganizowanym w Małopolsce było European Chapter Leaders Forum (ECLF ), które odbyło się w październiku 2009 w krakowskim Hotelu Radisson Blu – pierwszym hotelu na świecie posiadającym prestiżowy certyfikat BS8901. Przedsięwzięcie było okazją do promocji turystycznych atutów Polski wśród europejskich i amerykańskich liderów przemysłu spotkań, jak również zaproszeniem do organizacji kolejnych imprez o zielonym standardzie właśnie w Małopolsce. W regionie kalendarz imprez i festiwali obfituje także w eventy, które kształtują proekologiczne postawy. Jednym ze znanych wydarzeń, których ideą jest propagowanie rozsądnego i ekologicznego gospodarowania zasobami naturalnymi Ziemi, jest organizowany już od ponad 10 lat Festiwal Recyklingu. W okresie letnim Małopolski Festiwal Smaku promuje lokalne ekologiczne produkty, zwracając uwagę, że lokalna i sezonowa żywność jest prawdziwym bogactwem regionu, a także jednym ze sposobów na ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko. W ramach Festiwalu ETNOmania odbywają się też EKO warsztaty, podczas których uczestnicy tworzą wiklinowe altany, czerpią papier czy projektują biżuterię z surowców wtórnych.

 

 • podnoszenie świadomości ekologicznej – m.in.konferencje pt. „Zielone Priorytety Prezydencji w Praktyce” oraz European Chapter Leaders Forum (ECLF)
 • eventy kształtujące postawy proekologiczne – m.in. Małopolski Festiwal Smaku, Festiwal Recyklingu, Festiwal ETNOmania
 • 11 produktów regionalnych – zarejestrowanych przez UE spośród 36 z Polski

Pomysły na Zieloną Integrację 

Małopolska i jej stolica – Kraków, to wprost wymarzone miejsce na organizację imprez integracyjnych. Dynamiczny rozwój miasta Krakowa w połączeniu z bogatą ofertą obiektów turystycznych w regionie, a także nieocenione walory przyrodniczo-krajobrazowe gwarantują sukces w przygotowaniu różnego rodzaju eventów motywacyjno-integracyjnych, również tych, które rozpowszechniają idee zrównoważonego rozwoju. Coraz częściej organizatorzy takich spotkań czerpią inspirację z otaczającej natury, rzemiosła ludowego, tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie czy regionalnej kuchni. Poszukiwanie harmonii życia, radości w codziennych prostych czynnościach i odkrywanie, w duchu slow, otaczającego świata mogą być tym, na co uczestnicy podświadomie czekają. Ścieżki edukacyjne w małopolskich parkach narodowych będą doskonałą scenerią dla zielonych spotkań mających na celu zwrócenie uwagi na globalny problem zbyt dużej eksploatacji zasobów Ziemi. Sadzenie drzew czy aranżacja ogródków warzywnych przy domach dziecka, a także czas spędzony z maluchami będą cennym doświadczeniem w rozwoju osobistym uczestników eventu. Zalesianie to też jeden ze sposobów offsetowania, czyli neutralizacji śladu klimatycznego, co związane jest z organizacją różnego typu spotkań. Fotosafari, czyli bezkrwawe polowanie na żubry w Puszczy Niepołomickiej, spływ Dunajcem, recyklingowe warsztaty muzyczne, projektowanie Krakowa przy użyciu materiałów z recyklingu, lepienie garnków w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, warsztaty etnodesignu w „Mieście aniołów” – Lanckoronie, czy wreszcie wspólne lepienie uwielbianych przez wszystkich pierogów z produktów ekologicznych to tylko niektóre pomysły na zieloną integrację turystów biznesowych.

Więcej informacji na: www.conventionkrakow.pl

 

 • prawie 40 nagrodzonych pomysłów na najciekawsze imprezy integracyjno - motywacyjne w Krakowie i Małopolsce, wyłonionych w drodze konkursu
  organizowanego przez samorząd Krakowa i Małopolski
 • 4250 km szlaków tematycznych, m.in. Szlak Architektury Drewnianej
 • 2600 km szlaków rowerowych i 3360 km szlaków górskich
 • 300 wyciągów narciarskich,
 • 250 km tras narciarskich
 • 4 pola golfowe
 • 6 basenów geotermalnych
 • 9 miejscowości uzdrowiskowych, bogatych w wody mineralne
 • możliwość uprawiania turystyki aktywnej: rakiety śnieżne, spływy, wspinaczka, i in.
 • Multimedia

  Lire Lire