Retour

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach założone zostało przez Krzysztofa Pendereckiego w 2005 roku, ale idea stworzenia tu unikalnego ośrodka muzycznego pojawiła się już wcześniej. Koncerty w lusławickim dworku organizowano od lat 80. XX wieku.

Tradycje kulturalne Lusławic sięgają jednak jeszcze głębiej – na przełomie XVI i XVII wieku działał tu słynny ośrodek myśli ariańskiej ze Szkołą Lusławicką, prowadzącą kształcenie w wielu dziedzinach, na początku XX wieku mieszkał tu i tworzył Jacek Malczewski.
Dziś Lusławice to miejsce, gdzie młodzi muzycy spotykają się z wybitnymi wirtuozami i kompozytorami, czerpią z ich doświadczenia na kursach mistrzowskich, warsztatach, seminariach i wykładach. Miłośnikom muzyki Centrum znane jest dzięki organizowanym tu koncertom i festiwalom, podczas których prezentowane są zarówno klasyczne dzieła światowej klasy twórców, jak i muzyka współczesna młodego pokolenia.

Miejscem wydarzeń jest budynek siedziby Centrum - światowej klasy obiekt z salą koncertową dla 650 słuchaczy, o akustyce spełniającej najwyższe międzynarodowe standardy i estradzie pozwalającej na organizację nie tylko koncertów orkiestrowych i kameralnych, ale i wystawianie dzieł operowych i baletowych. Centrum posiada również część dydaktyczną, gdzie realizowane są programy edukacyjne, salę kameralną, salę konferencyjną, pokoje ćwiczeń, bibliotekę, studio nagrań, garderoby, kuchnię i jadalnię oraz pawilon mieszkalny dla 100 osób. Wokół budynku roztacza się  pięciohektarowa działka, przeznaczona na park.

Multimedia

Lire Lire