Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska

Biała skała otoczona lasami i łąkami.

Elementy krajobrazu Jury Krakowsko-Częstochowskiej tworzą kompozycję idealną. Obfitują w jaskinie, zielone doliny, wyniosłe wzgórza, wapienne skały i przejrzyste źródła krasowe. Co więcej, od Błędowa aż po gminę Klucze rozciąga się jedyna w Polsce pustynia, zwana Pustynią Błędowską. Jura znana jest jednak przede wszystkim za sprawą długiej i bogatej historii, o której przypominają nam między innymi okazałe zamki, które łączy szlak Orlich Gniazd, i drewniane kościoły. To w ich murach słychać echa odległych czasów. Wystarczy wspomnieć o ruinach zamku w Ojcowie - stanowiących pozostałość po warowni wzniesionej w XIV w., czy równie wiekowej budowli w Rabsztynie. Są to dzieła architektury średniowiecznej, które widziały niejedną bitwę. Na szczęście, mimo upływu lat, wielu ludzi wciąż kultywuje tradycje wieków średnich, czego przykładem są pokazy walk rycerskich organizowane na zamku w Rabsztynie, Korzkwi oraz Juromania – Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Perłą rejonu jest Ojcowski Park Narodowy (najmniejszy park narodowy w Polsce), którego historia sięga 1956 roku. Jego ozdobą są unikatowe formacje skalne o intrygujących nazwach: Maczuga Herkulesa – w pobliżu zamku w Pieskowej Skale i Igła Deotymy. Nieopodal natrafimy również na jaskinie, z których największym zainteresowaniem cieszą się Grota Łokietka i Jaskinia Ciemna. Ostatnia z nich należy do grona jednych z najcenniejszych stanowisk archeologicznych na ziemiach polskich – to w niej znaleziono ślady obecności człowieka, które pochodzą sprzed 115 tysięcy lat!
Zwiedzając groty OPN mamy szansę poznać ich stałych bywalców. Mieszka tu bowiem aż 15 z 21 znanych w Polsce gatunków nietoperzy! Nic dziwnego, że to właśnie one stanowią symbol Parku, zajmując w jego logo honorowe miejsce. Oprócz nietoperzy OPN zamieszkuje wiele interesujących zwierząt, m.in. motyle szlaczkoń szafraniec i czerwończyk fioletek, ptaki błotniak zbożowy i błotniak łąkowy, bocian czarny. OPN podlega ochronie w ramach sieci Natura 2000.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia


Powiązane treści