Facebook link

Boroniówka stara Osada Młynarska Skała - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Boroniówka stara Osada Młynarska Skała

Boroniówka stara Osada Młynarska Skała

Makiety saren na łące. Za nimi drewniany prosty budynek wśród drzew.
Grodzisko 22, 32-043 Skała Region turystyczny: Jura Krakowsko- Częstochowska
tel. +48 123801109
tel. +48 126263232
tel. +48 501864026
Na terenie osady położonej w Ojcowskim Parku Narodowym, u podnóża skał Cichych nad potokiem Prądnik, można zwiedzić młyn i tartak wodny, najstarszy i najcenniejszy zespół młynarski w Dolinie Prądnika oraz rzadki przykład drewnianej architektury przemysłowej. Ale jest tu też szereg innych atrakcji pozwalających na ciekawego spędzenie wolnego czasu.

Młyn od XV wieku należał do zakonu sióstr klarysek z Grodziska, które w 1816 roku przekazały obiekt osobom prywatnym. Dzisiejsze zabudowania mieszkalne i gospodarcze pochodzą z 1850 roku. Produkcji w tartaku zaprzestano przed II wojną światową. Młyn pracował jeszcze po 1945 roku ale tylko na własne potrzeby właścicieli i sąsiadów.

Na początku XXI wieku opustoszałe obiekty popadały w ruinę. Nowi właściciele przywrócili im dawną świetność. W drewnianym młynie i tartaku z jedną piłą, zachowało się oryginalne wyposażenie i działające dawne urządzenia, od 2015 roku znów napędzane wodami Prądnika. Pieczołowicie odtworzono meble w służbówce młyna czy domek młynarza.

Na terenie można odpocząć przy stoliczkach w cieniu wierzb, uroku miejscu dodają konewki do podlewania grządek czy garnki wiszące na drewnianym płocie, widoczne zza zieleni pionowe skały i szumiący strumień. W szklarni można kupić świeże zioła, w izbie spróbować wina z lokalnej winnicy w Krokoszówkach. W chałupie i cukierni prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży dotyczące ginących zawodów, warsztaty kulinarne z pieczeniem chleba w piecu chlebowym z mąki pytlowej na miejscu mielonej na kamieniach, wycinaniem ciastek i pierników oraz lepieniem pierogów. W osadzie i dzikim sadzie można zorganizować sesję fotograficzną, piknik, wystawę czy imprezę plenerową.

Dodatkowo okoliczne tereny Ojcowskiego Parku Narodowego to piękne miejsca spacerowe.