Facebook link

Spacer historyczny w Olkuszu - "Śladami powstańców styczniowych" - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Spacer historyczny w Olkuszu - "Śladami powstańców styczniowych"

Spacer historyczny w Olkuszu - "Śladami powstańców styczniowych"

Od 2023-01-20
Rynek Olkusz

Olkusz Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

tel. +48 326260100
fax. +48 326260217
Data i godzina rozpoczęcia: piątek, 20 stycznia 2023 00:00
Organizator: Urząd Miasta i Gminy Olkusz
Rynek 1, 32-300 Olkusz
Zapraszamy w piątek 20 stycznia do udziału w spacerze historycznym „Śladami powstańców na Starym Cmentarzu”, który inauguruje tegoroczną akcję „Olkuskie Spacery Historyczne 2023”, organizowaną przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami.

Tematyka spaceru będzie związana z przypadającą w tym roku 160. rocznicą Powstania Styczniowego. Uczestnicy spaceru spotkają się o godz. 16.00 przed wejściem na cmentarz od strony parkingu, gdzie będzie na nich czekał przewodnik, historyk – regionalista. Podczas spaceru odwiedzą m.in. grób, w którym pochowany jest pułkownik Francesco Nullo, a także, o czym nie wszyscy wiedzą, dwóch innych powstańców, czyli Władysław Romer oraz Ignacy Żelechowski ps. Julian. Spacer będzie także okazją do odwiedzenia grobu Romana Bukowskiego (1811 – 1862), właściciela miejscowości Klucze, uczestnika powstania listopadowego, a także miejsca, gdzie znajdował się grób Brunona Zbyszewskiego (1800 – 1868), także oficera w powstaniu listopadowym.

Po spacerze zapraszamy uczestników do pobliskiej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie będzie można zobaczyć wystawę planszową „Pamięć Francesco Nullo i bohaterów powstania styczniowego”, przygotowaną przez Bibliotekę. O godzinie 17.00 w Bibliotece rozpocznie się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Miłośników Historii Olkusza, w trakcie którego zostanie zaprezentowany wykład „Powstanie styczniowe na ziemi olkuskiej”. Wstęp wolny.

Bezpłatny spacer odbywa się w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2023”. Jego organizatorem jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska.

 

Plakat Olkusie Spacery Historyczne 2023