Facebook link

Skała, skałki i dwory - Trasa - VisitMalopolska

Powrót

Skała, skałki i dwory

Skała, skałki i dwory

Drewniany dwór.
Skala trudności: Dla średniozaawansowanych
Rodzaj szlaku: rowerowy
Długość szlaku: 43
Skała Region turystyczny: Jura Krakowsko- Częstochowska, Tarnów i okolice
Trasa tej wycieczki obfituje w zabytkowe obiekty sakralne i pałacowo-dworskie. Malownicza dolina Dłubni i cienisty Wąwóz Ostryszni dadzą chwilę odpoczynku od cywilizacji. Na koniec zobaczymy tajemniczą pustelnię bł. Salomei, a liczne skały po drodze
Z rynku w Skale wyjeżdżamy ul. Słomnicką do Nowej Wsi. Przy drogowskazie do Minogi skręcamy w lewo. Zjeżdżamy koło kościoła do centrum wsi i kierujemy się w lewo pod dwór Wężyków. Za Minogą skręcamy w prawo na zielony szlak i jedziemy do osady Wesółka. Skręcamy ze szlaku w prawo na ziemną drogę i na rozjeździe kierujemy się w lewo. Mijamy drewniany dwór w Gołyszynie, skręcamy w lewo a następnie poniżej kościoła w Wysocicach jedziemy ponownie w lewo (niebieski szlak rowerowy). W centrum Ściborzyc można skręcić w lewo i przez most podjechać pod pałac Popielów. Wjeżdżamy na czarny szlak pieszy, którym będziemy jechać do Glanowa. Na szlaku mijamy młyn oraz klasztor w Imbramowicach i po chwili wjeżdżamy do Wąwozu Ostryszni. Koło zespołu dworskiego w Glanowie dochodzi do drogi niebieski szlak pieszy, którym będziemy jechać przez malowniczą Dolinę Dłubni. Pokonujemy potok, dojeżdżamy do drogi asfaltowej i kierujemy się w prawo (z lewej strony widoczny kościół). Przejeżdżamy przez mostek i jedziemy pod górę na południe. Koło leśniczówki ponownie wjeżdżamy na niebieski szlak. W Tarnawie przejeżdżamy obok kościoła oraz XVIII-wiecznego dworu i po ok. 1200 m wjeżdżamy do Lasu Dębowiec.
Skała – Nowa Wieś (2 km) – Minoga (4 km) – Wysocice (12 km) – Glanów (22 km) – Imbramowice (28 km) – Tarnawa (32,5 km) – Grodzisko (40 km) – Skała (43 km)