Facebook link

Zawoja, Zubrzyca Górna, Chabówka, Rabka-Zdrój - Trasa - VisitMalopolska

Powrót

Zawoja, Zubrzyca Górna, Chabówka, Rabka-Zdrój

Zawoja, Zubrzyca Górna, Chabówka, Rabka-Zdrój

Drewniana zagroda.
Szacowany czas przebycia: 07:00
Skala trudności: Dla początkujących
Długość szlaku: 65 km
Zawoja Region turystyczny: Beskid Żywiecki i Orawa, Gorce i Beskid Wyspowy
1) Zawoja – to najdłuższa wieś w Polsce, ciągnąca się na długości 10 km.
Dla miłośników wędrówek górskich to miejsce wymarszu na Babią Górę.
W centrum Zawoi znajduje się drewniany kościół Św. Klemensa Papieża i Męczennika z 1888 r. Jego bryła nawiązuje do wzorów niemieckich i szwajcarskich toteż różni się od typowych polskich drewnianych kościółków. Kościół leży na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Z centrum udajemy się do skansenu (około 9 km).
Skansen budownictwa regionalnego im. Józefa Żaka utworzony przez PTTK na Markowych Rówienkach. Kompleks tworzą trzy budynki mieszkalne, kuźnia, kapliczka i wolno stojąca piwnica ze spichlerzem.
Tuż obok skansenu przebiega ścieżka dydaktyczna Babiogórskiego Parku Narodowego „Śladami Wawrzyńca Szkolnika” (3,5 km). Ścieżka daje możliwość zaznajomienia się z charakterystycznymi elementami architektonicznymi budownictwa Babiogórców. Została nazwana imieniem popularyzatora oświaty i turystyki w Zawoi, który był jednym z pierwszych przewodników babiogórskich.
Czas przejścia ścieżki: 1,5 godz.
Z Zawoi samochodem przejeżdżamy do Zubrzycy Górnej (około 22 km).

2) Zubrzyca Górna – Muzeum – Orawski Park Etnograficzny – wspaniały skansen z tradycyjną zabudową, pochodzącą z tego regionu. Chałupy i zabudowania gospodarcze kryją oryginalne wyposażenie. Prowadzone są tutaj ciekawe zajęcia z rękodzieła, tradycyjnego wypieku.
Samochodem udajemy się do Chabówki (około 26 km).

3) Chabówka – Skansen Taboru Kolejowego – można zobaczyć ekspozycję m.in. około 90 zabytkowych pojazdów szynowych: normalnotorowych i wąskotorowych. Skansen słynie z najliczniejszej i jednej z najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich. Na kilku torach urządzono ekspozycję wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów, pługów, żurawi i innego taboru specjalnego. Na parterze w budynku administracyjnym otwarto wystawę stałą, dzięki której wszyscy zwiedzający mają możliwość zapoznania się z historią kolei w rejonie Chabówki ze szczególnym uwzględnieniem parowozowni.
Z Chabówki do Rabki-Zdroju jest 5 km.

4) Rabka-Zdrój to miasto uzdrowiskowe, w którym oprócz wspaniałego mikroklimatu można skorzystać z wielu atrakcji ze szczególnym uwzględnieniem dzieci.
Rodzinny Park Rozrywki „Rabkoland” – park czynny jest od maja do września, na jego terenie znajdują się dwa muzea: Muzeum Orderu Uśmiechu oraz Muzeum Rekordów i Osobliwości.
Park Zdrojowy – zabytkowy park w centrum miejscowości. Rozpoczyna się za murem Starego Cmentarza Parafialnego, wzdłuż którego biegnie prowadząca do uzdrowiskowego Szpitala Kardiologicznego aleja dr Jordana. W tej części parku mieści się Kawiarnia Parkowa, Tężnia Solankowa i Pijalnia Wód Mineralnych, jest też źródło Helena z zabytkową pompą. Warto też zobaczyć fontannę zwaną nerką, od jej kształtu. W parku są wyznaczone strefy dla dzieci.
Od drugiej strony park zamyka ul. Władysława Orkana. Idąc tą ulicą na południowy wschód po około 10 minutach można dotrzeć do zabytkowego kościoła św. Marii Magdaleny z 1606 r. Jest to drewniana budowla z dużą wieżą zwieńczoną gontowym hełmem z latarnią. Obecnie w kościele mieści się muzeum etnograficzne.