Schroniska w Tatrach jesienią

Dolina Pięciu Stawów
Schroniska tatrzańskie, choć łączy je magia gór, każde z nich jest inne i w każdym szarlotka smakuje wyjątkowo, warto to sprawdzić!


Nie ma turysty ani taternika, który podczas całodziennej wyprawy górskiej choć przez chwilę nie zamarzyłby o ciepłej zupie, herbacie czy o odpoczynku w ciepłym miejscu. W Tatrach w kilku punktach centralnych, skąd startują główne szlaki znajdują się schroniska, dla niektórych będące początkiem wyprawy dla innych z kolei upragnionym miejscem do odpoczynku po całym dniu zmagań na grani. Te magiczne miejsca wypełnione zapachem cieplej strawy i szmerem rozmów podekscytowanych wędrowców wspominających wrażenia z minionego dnia przyciągają przez cały rok. Niezapomniana atmosfera, która łączy ludzi gór jest odczuwalna zwłaszcza jesienią, kiedy na szlakach dominują wytrawni i doświadczeni turyści.

Schronisko PTTK Morskie Oko

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem to właściwie dwie bazy noclegowe zlokalizowane w bezpośredniej bliskości Morskiego Oka. Pierwsza, położona nad samą taflą jeziora to ponad 100 letnie Nowe Schronisko – Gazdówka. Druga natomiast, Wozownia, oddalona nieco bardziej od stawu, jest uznawana za najstarsze schronisko na terenie Tatr Polskich. Ten najbardziej oblegany przez turystów podczas wakacji zakątek, jesienią i zimą cieszy się trochę większym spokojem. Oba schroniska są miejscem idealnym na jesienny wypad na Rysy oraz bazą obowiązkową wypraw taternickich na Grań Mięguszowieckich Szczytów i na Mnicha. W budynku Nowego Schroniska znajduje się restauracja oferująca pyszne przekąski i dania obiadowe. We wnętrzu znajduje się też przytulna jadalnia z widokiem na otoczenie Morskiego Oka oraz sklepik. W przeszklonej werandzie schroniska prezentowane są często dzieła artystów związanych z Tatrami. W schronisku do dyspozycji turystów jest też wypożyczalna sprzętu, niezbędnego zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Na miejscu swoją działalność prowadzi również Szkoła Górska Morskie Oko oferująca szkolenia i wycieczki z przewodnikiem, warsztaty z podstaw zaawansowanej turystyki tatrzańskiej, wspinaczki i auto ratownictwa, nawigacji i pierwszej pomocy przedmedycznej.

Schronisko Morskie Oko

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów

Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów to najwyżej położone schronisko po polskiej stronie Tatr i zarazem jedno z najbardziej klimatycznych miejsc noclegowych na terenie Tatr. Schowane w zaciszu stawów górskich w rejonie Tatr Wysokich w dość wymagającym kondycyjnie terenie sprawia, że docierają tu tylko prawdziwi pasjonaci gór. Tutaj swój początek mają szlaki na Orlą Perć, Kozi Wierch, Krzyżne czy Szpiglasową Przełęcz. Bardzo przytulna jadalnia w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów jest miejscem wieczornych spotkań, a do użytku turystów udostępnione są nawet gry i książki, idealne na długie, jesienne wieczory i deszczowe dni. Kultowa pomidorowa, czy wyśmienity bigos to tylko niektóre z potraw, które oferuje kuchnia dla pokrzepienia sił. Przy Schronisku działalność także Szkoła Górska 5+ oferująca kursy letnie i zimowe oraz wycieczki z przewodnikami. Schronisko w Pięciu Stawach to miejsce wyjątkowo troszczące się o ekologię, w którym naprawdę można odpocząć, bez zasięgu i zgiełku, w otoczeniu najwyższych partii Tatr.

Schronisko Dolina Pięciu Stawów

Schronisko w Dolinie Roztoki

Jest prawdopodobnie najmniej obleganym schroniskiem tatrzańskim z racji peryferyjnego położenia. Schronisko w Dolinie Roztoki schowane w leśnym gąszczu Doliny Białki, znajduje się jednak dość niedaleko od głównego traktu prowadzącego do Morskiego Oka. Warto zboczyć z trasy głównej przy Wodogrzmotach Mickiewicza i zaszyć się w ciszy lasu przy Starej Roztoce. Schronisko oprócz miejsc noclegowych i wyśmienitej kuchni organizuje także ciekawe spotkania z ludźmi gór i wieczory górskie. To idealny wariant dla osób, które cenią sobie spokój i bliskość natury. Schronisko w Dolinie Roztoki jest idealną bazą do rozpoczęcia wycieczek w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich oraz w rejonie Morskiego Oka.

Schronisko Dolina Roztoki

Schronisko Murowaniec

To niewątpliwie punkt centralny na mapie Tatr i główna baza wypadowa dla większości wypraw górskich w Tatrach Wysokich – turystycznych i taternickich. Schronisko Murowaniec zlokalizowane w samym sercu Hali Gąsienicowej, oferuje komfortowe miejsca noclegowe, pyszne posiłki i niezapomnianą atmosferę. Choć po ostatniej renowacji schronisko urządzone zostało w duchu nowoczesności, klimat górski wynikający z wyjątkowego otoczenia został zachowany. Na jesienne i zimowe wieczory w jadalni udostępniona jest biblioteczka górska, a na posiady można wypożyczyć nawet gitarę. Dla miłośników mody górskiej dostępna jest unikatowa kolekcja odzieży z logotypem schroniska. Od czasu do czasu w Schronisku Murowaniec organizowane są wieczory górskie i spotkania.

Schronisko Murowaniec

Schronisko PTTK Hala Kondratowa

To najmniejsze schronisko tatrzańskie położone u podnóży Giewontu. Schronisko PTTK Hala Kondratowa oprócz niewielkiej liczby noclegów oferuje pyszne dania. Tradycyjna i obłędna w smaku zupa grzybowa i wyśmienity piernik dodadzą sił przed podjęciem wędrówki na Giewont i Czerwone Wierchy. Wyjątkowo kameralna atmosfera schroniska oraz krążące pogłoski o okolicznych niedźwiedziach zachęcają do zatrzymania się na chwilę również w drodze powrotnej ze szlaku. Z tarasu przed schroniskiem roztacza się piękny widok na Kopę Kondracką, Przełęcz pod Kopą Kondracką, Kasprowy Wierch i Myślenickie Turnie.

Schronisko na Hali Kondratowej

Schronisko na Hali Ornak

Po Schronisku w Pięciu Stawach to niewątpliwie drugie z najbardziej klimatycznych schronisk tatrzańskich. Wyjątkowa atmosfera sprawia, że przebywając w nim ma się wrażenie podróży w czasie. Przytulne i ciepłe wnętrza Schroniska na Hali Ornak zachęcają do spędzania tu długich jesiennych wieczorów a szarlotka wypiekana według starej receptury rodzinnej z dodatkiem owoców leśnych przez wielu zajmie chyba pierwsze miejsce w rankingu. W schronisku prezentowane są ciekawe wystawy, na przykład wystawa z wypraw Kingi Baranowskiej. Udostępniona do zwiedzania jest też Izba Lorii upamiętniająca dawne schronisko na Hali Pysznej i osiągnięcia taternika Leona Lorii. Każdego roku pod koniec listopada odbywają się też w schronisku spotkania z cyklu W stronę Pysznej i tatrzańskiej poezji wzbogacone wystąpieniami artystycznymi. Schronisko regularnie organizuje także inne wieczory górskie i spotkania.

Schronisko na Hali Ornak

Schronisko w Dolinie Chochołowskiej

To główna baza wypadowa na granie Tatr Zachodnich, to tutaj startują szlaki miedzy innymi na Grześ, Rakoń i Wołowiec. Schronisko w Dolinie Chochołowskiej, jedno z większych w Tatrach, oferuje wiele miejsc noclegowych, a dla turystów udostępniona jest także restauracja i jadalnia. Specjalnością szefa kuchni jest pstrąg z patelni, kotlet chochołowski oraz pyszna szarlotka – deser chochołowski. Warto zajrzeć także do Sali papieskiej, w której prezentowana jest wystawa upamiętniająca spotkanie w 1983 roku w Dolinie Chochołowskiej Jana Pawła II z Lechem Wałęsą.

Schronisko Dolina Chochołowska

Hotel Górski na Kalatówkach

Położony jest dość blisko Kuźnic, na malowniczej Polanie Kalatówki z zachwycającym o każdej porze dnia i roku widokiem na Kasprowy Wierch. To idealne miejsce na początek wycieczek górskich dla osób, które cenią sobie spokój, ale lubią też pozostać w bliskości z cywilizacją. Hotel Górski na Kalatówkach to restauracja zaaranżowana w klimacie tatrzańskim, wyposażona w stary sprzęt narciarski i archiwalne fotografie. Koniecznie spróbować trzeba wyjątkowych naleśników z bryndzą.

Hotel Górski Kalatówki

Ważne dla turystów

Schroniska tatrzańskie – miejsca spotkań, zawierania nowych znajomości i wymiany doświadczeń z osiągnięć górskich. To wnętrza wypełnione emocjami wielu historii tatrzańskich, w których czas płynie inaczej, zwłaszcza w długie jesienne i zimowe wieczory. Nawet nie spędzając tam noclegu, warto zatrzymać się na ciepły posiłek, by poczuć na chwilę tą wyjątkową magię miejsc zlokalizowanych w samym sercu Tatr.

Z praktycznych informacji warto pamiętać, że:

  • wymagane są wcześniejsze rezerwacje noclegów z dużym wyprzedzeniem czasowym,
  • w schroniskach dopuszczalna jest płatność tylko gotówką.

 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści