Srebrne podróże po Małopolsce – naturalnie!

Starsza kobieta siedząca przy fontannie w Wysowej Zdrój z pijałką do wody mineralnej w ręku.
Początek jesieni to idealny czas na podróże po Małopolsce bez tłumów, w spokojnym niespiesznym tempie w umiarkowanej temperaturze, ale wciąż pod pogodnym niebem. To idealny czas na krótsze i dłuższe wycieczki dla seniorów, którzy chcą wypocząć na łonie natury bez wakacyjnego zgiełku. Podpowiemy gdzie można aktywnie i ciekawie spędzić czas oraz jak zorganizować jesienny wypad dla siebie i znajomych będąc w dojrzałym wieku.

Stereotypowy obraz emeryta, dziadka czy babci, już dawno odszedł do lamusa. Dziś osoby, które kończą swoją aktywność zawodową to najczęściej ludzie aktywni, pełni chęci do życia, z świetną kondycją, a swoje przejście w stan zawodowego spoczynku traktują jedynie jako szansę na spełnienie swoich marzeń, korzystanie z życia garściami i realizowanie planów podróżniczych, na które wcześniej nie było czasu. Dziś seniorzy, pełni werwy, odciążeni od uciążliwych obowiązków, z dużymi zasobami wolnego czasu poszukują nowych miejsc do odkrywania i wypoczynku. Małopolska daje Seniorom ogromne możliwości i otwiera się na ich potrzeby. Dlatego radzimy jak dobrze przygotować się do wycieczki i dokąd się udać!


Przeszkodą w planowaniu podróży często są czynniki ekonomiczne i niewielka zasobność portfela. Nie trzeba jednak wyjeżdżać daleko, wystarczy rozejrzeć się wokół, by znaleźć ciekawe, warte odwiedzenia miejsca, gdzie można ruszyć na spacer lub uwielbiany przez Seniorów marsz z kijami. Atrakcje turystyczne, pensjonaty i hotele nierzadko mają specjalne oferty dla seniorów, z których warto korzystać optymalizując koszty. 


Warto wybierać miejsca, które są fizycznie dostępne również dla osób starszych. Kiedy organizujemy wyjazd w grupie należy zawsze myśleć o potrzebach najsłabszej osoby, aby nie czuła się niekomfortowo, a podróżowanie było przyjemnością dla wszystkich.
Koniecznie trzeba odpowiednio dobrać porę wyjazdu, aby klimat i pogoda nie była zbyt dokuczliwa, a temperatury zbyt wysokie lub niskie. Idealnym czasem jest więc jesień i wiosna. 


Starannie należy wybrać również miejsce docelowe, aby odpowiadało oczekiwaniom wszystkich uczestników wycieczki. Nie każdy senior marzy o spokojnym wypoczynku na wsi, wiele osób poszukuje okazji do zabawy, rozrywki lub aktywności fizycznej. W Małopolsce jest jednak wiele miejsc, które potrafią pogodzić różne oczekiwania i gusta. 


Dla osób oczekujących wyciszenia w gęstwinie lasów, dolin i wzgórz świetnie sprawdzą się małopolskie parki narodowe, szczególnie te położone w niezbyt wymagającym terenie o dużych przewyższeniach. Dobrym kierunkiem będzie Ojcowski Park Narodowy, Magurski Park Narodowy, Gorce, lub Pieniny, gdzie trasy nie są aż tak wymagające jak np. w Tatrach. Idealnie nadają się na niespieszne spacery i marsze z kijami. Przy okazji urzekająca, dziewicza przyroda daje wytchnienie dla ciała i umysłu. 


Wypoczynek i relaks na świeżym powietrzu można również połączyć z rozwojem duchowym, a szlak wycieczki połączyć ze szlakiem pielgrzymim. Warto podążyć szlakiem Jana Pawła II począwszy od Wadowic, pospacerować po kalwaryjskich dróżkach, wyciszyć w Klasztorze Benedyktynów w Tyńcu lub ruszyć Szlakiem Architektury Drewnianej podziwiając urokliwe kościółki i cerkwie. 


Idealną destynacją dla Seniorów wydają się być liczne małopolskie uzdrowiska. Krynica, Szczawnica, Piwniczna, Wysowa, Rabka Zdrój i inne miejscowości uzdrowiskowe przyciągają nie tylko wodami, które potrafią wspomagać leczenie wielu schorzeń, sanatoriami z szerokim wachlarzem zabiegów, pięknym otoczeniem i czystym powietrzem, ale przede wszystkim ofertą kulturalną i rozrywkową skierowaną do osób dojrzałych. Dzięki uzdrawiającej i rewitalizującej mocy wód, towarzystwu i różnorodnym rozrywkom odzyskują oni radość życia i nierzadko przeżywają swoją drugą młodość. 


Nawet jeśli zasobność portfela ogranicza możliwości podróżowania zdecydowanie warto rozejrzeć się wokół i poszukać miejsc w okolicy gdzie można wypocząć aktywnie. Liczne parki krajobrazowe, tereny chronione i piękne małopolskie miasta i miasteczka pozwalają odkrywać nowe miejsca nawet bez konieczności organizowania dłuższych wyjazdów. 


Seniorzy to około 1/5 turystów odwiedzających Małopolskę, dlatego tym bardziej zauważalne są ich potrzeby. Nie brakuje dedykowanych ofert i różnorodnych działań aktywizujących seniorów w obszarze turystyki. Inspiracji na dłuższe wyprawy i krótsze wycieczki radzimy szukać na visitmalopolska.pl i w aplikacji mobilnej

Multimedia


Powiązane treści