Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Cmentarz wojenny numer 327 Niepołomice

Cmentarz wojenny numer 327 Niepołomice

Pomnikowy mur z krzyżem na cmentarzu nr 327 w Niepołomicach.
Cmentarz to wydzielona kwatera wojskowa na cmentarzu parafialnym w Niepołomicach, w powiecie wielickim, położona na skraju Puszczy Niepołomickiej, nieopodal pomnika przyrody.

To jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie, należący do okręgu IX Bochnia.

W czasie remontów prowadzonych na cmentarzu układ grobów zmieniał się kilkukrotnie, istotnie w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Wszystkie doprowadziły do niemal całkowitej zmiany pierwotnego kształtu i wystroju kwatery. W 2010 roku cmentarz wyremontowano nadając mu wygląd zbliżony do pierwotnego.

Nekropolię na planie prostokąta o powierzchni 390 m2 zaprojektował Franz Stark. Znajdują się na nim trzy groby zbiorowe i 26 pojedynczych. W latach trzydziestych XX wieku przeniesiono tu prochy żołnierzy poległych w 1914 roku, ekshumowane z pobliskich cmentarzy numer 326 Niepołomice oraz numer 331 Podłęże. W latach 1918–1935 był to cmentarz garnizonowy, na którym chowano żołnierzy polskich z niepołomickiego garnizonu. Później pojawiło się kilka nowych grobów. Spoczywa tu 57 Austriaków, żołnierzy armii austro-węgierskiej i dziewięciu żołnierzy armii rosyjskiej, poległych w 1914 roku, a także ośmiu żołnierzy Wojska Polskiego pochowanych po 1918 roku. Znane są nazwiska 49 z nich.

Na wprost wejścia na cmentarz wznosi się betonowy mur zakończony bocznymi stelami o ściętych na rożach, na których umieszczono małe, żeliwne krzyże, na pierwszej maltański z motywem wieńca laurowego i datą 1914, na drugiej lotaryński z motywem liści lipy i datą 1914. Pośrodku pomnikowego muru wznosi się wysoki, betonowy krzyż, a przed nim znajduje się betonowy podest. Na postumencie w narożniku ustawiono betonowy krzyż łaciński, przeniesiony ze zlikwidowanego cmentarza wojennego numer 326. Na mogiłach w niskich, betonowych obramowaniach, ustawiono krzyże z metalowych prętów osadzone na betonowych cokołach w kształcie obelisków, z owalnymi, emaliowanymi tabliczkami na skrzyżowaniach ramion. Są tu 24 krzyże łacińskie i cztery krzyże lotaryńskich o ozdobnych, trójdzielnych zakończeniach ramion oraz 22 krzyże łacińskie o ostrych zakończeniach ramion. Poza tym krzyż lotaryński z metalowych prętów o ostrych zakończeniach ramion oraz duże, żeliwne, ażurowe krzyże – lotaryński, łaciński z motywem miecza i maltański z wieńcem laurowym, osadzone na szerokich, betonowych podstawach z prostokątnymi, emaliowanymi tabliczkami.

Pierwotnie kwaterę otaczały betonowe słupki połączone parami żelaznych rur. Dziś od zachodu przylega do cmentarnego ogrodzenia, z pozostałych stron otacza ją współczesny, niski płotek z metalowych prętów z wejściem od południa.

Przed kwaterą umieszczona jest tablica informacyjna Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.


Powiązane treści