Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Targi Wielkanocne na Rynku Głównym w Krakowie

Targi Wielkanocne na Rynku Głównym w Krakowie

Tradycje Wielkanocne

Rynek Główny, 31-043 Kraków

tel. +48 124216712
Data i godzina rozpoczęcia: czwartek, 21 marca 2024 10:00
Data i godzina zakończenia: poniedziałek, 1 kwietnia 2024 19:00
Organizator: Miasto Kraków, Krakowska Kongregacja Kupiecka, Artim
Wiosna to tradycyjnie czas Targów Wielkanocnych na Rynku Głównym w Krakowie.
Od 21 marca do 1 kwietnia na Rynku Głównym odbędą się Targi Wielkanocne. Wydarzenie już na stałe wpisało się do kalendarza krakowskich atrakcji, które co roku przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców Krakowa.

Tradycyjnie targi gromadzą na Rynku Głównym kilkudziesięciu wystawców: rzemieślników, garmażerów i wielu innych. Udział bierze ok. 60 kupców, reprezentujących nie tylko nasz region, ale również inne miasta Polski. Ponadto prezentują się wystawcy z zagranicy. Na targach będzie można znaleźć artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, pisanki, ale również obrusy, serwetki, ręcznie malowaną porcelanę czy biżuterię oraz inne wyroby regionalne, a także oscypki czy pierniki.
Po szaleństwie świątecznych zakupów na odwiedzających czekają stragany z polskimi potrawami. Znajdziemy tam zupy, pierogi według staropolskich receptur (m.in. z kaszą gryczaną, kapustą i grzybami, mięsem), pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym i wiele innych. Dla łasuchów też coś się znajdzie: orzechy prażone, owoce w czekoladzie i marcepanie, narzędzia i figurki z czekolady. Organizatorzy starają się, by przed samymi świętami punkty małej gastronomii oferowały przynajmniej jedną potrawę związaną ze świętami wielkanocnymi.

W sobotę, 23 marca o godz. 12:00 zapraszamy wszystkich mieszkańców Krakowa oraz turystów na krakowski Rynek, gdzie odbędzie się uroczyste otwarcie Jarmarku Wielkanocnego. Przed otwarciem o godz. 11:30 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. 
W dniu 24 marca jak co roku Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” zaprezentuje palmy wielkanocne, a następnie programy artystyczne i obrzędy wielkanocne w wykonaniu autentycznych amatorskich zespołów regionalnych i grup folklorystycznych. Zespoły spotkają się pod Barbakanem o godz. 11:15. Barwny korowód z palmami przejdzie wokół Jarmarku pod kościółek św. Wojciecha, gdzie o godz. 11:45 nastąpi poświęcenie palm, a następnie zespoły zaprezentują się na estradzie w Rynku Głównym. Tego samego dnia od godz. 10:00 odbywać się będzie konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną. O godz. 13:30 nastąpi ogłoszenie wyników.
W sobotę, 30 marca o godzinie 12:00 odbędzie się Uroczyste święcenie koszyczków wielkanocnych z udziałem włodarzy Miasta i Kościoła krakowskiego. Po latach przerwy ustawiony będzie stół z potrawami Wielkanocnymi, którymi poczęstować będą się mogli mieszkańcy Krakowa i turyści. Ponadto od godziny 10:00 na ustawionych koło estrady stołach swoje potrawy Wielkanocne prezentować będą Koła Gospodyń Wiejskich. Potrawy te będzie można zakupić. 
W Lany Poniedziałek, 1 kwietnia o godz. 14:00 zapraszamy na krakowski Rynek, gdzie „Siuda Baba” będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń. Siuda Baba to jedna z małopolskich tradycji. Jest to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę, ubraną w podartą spódnicę, towarzyszy jej Cygan. Zgodnie z legendą Siuda Baba była kapłanką bogini Ledy. Pilnowała wiecznego ognia. Swoją służbę pełniła przez cały rok. Tylko raz, w poniedziałek wielkanocny, mogła znaleźć swoją następczynię. Szukała wtedy dziewicy, która nie mogła się wykupić i zostawała Siudą Babą na kolejny rok. Wykup, w postaci datku wrzuconego do garnuszka, można zastąpić buziakiem.
 

 


Powiązane treści