Facebook link
Jesteś tutaj:

Szczucin, Zalipie, Brzesko i Okocim

Szczucin, Zalipie, Brzesko i Okocim

Ściana chałupy, bielona i malowana w kwiaty, niebieskie okna, widoczne zza gałęzi krzaków z zielonymi liśćmi.
Szacowany czas przebycia: 08:00
Skala trudności: Dla początkujących
Długość szlaku: 74
Szczucin Region turystyczny: Tarnów i okolice
Szczucin, Zalipie, Brzesko i Okocim
Szczucin, Zalipie, Brzesko i Okocim
1) Muzeum Drogownictwa – bryła głównego budynku z dwiema wieżami i łukowym przęsłem przypomina formą most. Muzeum gromadzi wszelkie pamiątki związane z budownictwem drogowym. Do zwiedzania przeznaczone są dwie ekspozycje: zewnętrzna, na której można oglądać maszyny i urządzenia, które niegdyś służyły drogowcom oraz wewnętrzna, która pokazuje eksponaty dotyczące budowy i utrzymania dróg i mostów, sposób pracy przy budowach w postaci scenek z figurami naturalnych rozmiarów, a także drogi i mosty w sztuce. Na terenie muzeum jest również skansen maszyn drogowych, wybudowany w formie spiralnej alejki o długości 1 km. Alejka wykonana jest z kostki brukowej, ma wbudowane oryginalne elementy dróg (krawężniki, przepusty, kraty ściekowe). Budynek ze skansenem połączony jest kładką mostową o długości 51 m.
Czas zwiedzania: 2 godziny
Samochodem udajemy się do wsi Zalipie (23 km).

2) Zalipie – wieś znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, jest to żywy skansen niecodziennej tradycji - wieś malarek, której hasłem reklamowym jest „Chaty jak kwiaty”. Wioska słynie z pięknie malowanych we wzory kwiatowe chat. Motywy kwiatowe również zdobią remizę, dom parafialny, Dom Kultury, świetlicę, studnie, płoty i inne elementy małej architektury. W Zalipiu można odnaleźć około 40 malowanych domów.

3) Zagroda Felicji Curyłowej – po II wojnie światowej dzięki utalentowanej malarce Felicji Curyłowej Zalipie stało się centrum ludowego malarstwa. Promowała ona Zalipie w kraju i za granicą, dobierała także chaty do konkursów. Dom i zagrodę Felicji po jej śmierci zakupiła Cepelia, która w 1978 r. przekazała budynki Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. Zagroda obejmuje dom Felicji, stajnię, stodołę oraz przeniesioną obok malowaną chałupę z klepiskiem.

4) Dom Malarek – dom kultury, w którym prezentowana jest ekspozycja z pracami zalipiańskich artystów oraz fotograficzna wystawa z odbywającego się co roku konkursu malowanych chat.
Zwiedzających Zalipie do Zagrody F. Curyłowej i do Domu Malarek kierują tablice informacyjne.
Czas zwiedzania Zalipia: 2 godziny.
Z Zalipia przejeżdżamy do Brzeska (56 km).

5) Brzesko i Okocim (obecnie miejscowość Okocim administracyjnie leży na terenach należących do Brzeska) – Brzesko to historyczne miasteczko, które słynie z Browaru Okocim.
Na rynku można obejrzeć eklektyczne kamieniczki, kościół oraz ratusz.

6) Kościół Św. Jakuba Apostoła – neogotycka bryła z piękną zabytkową piękną częścią kościoła od strony Rynku pochodzącą z połowy XV wieku.

7) Ratusz – eklektyczna budowla z 4-kondygnacyjną wieżą wzniesiona została w latach 1909-1910. Elewację zdobi mozaika przedstawiająca herb miasta, natomiast okno klatki schodowej – secesyjny witraż kwiatowy.

Wychodząc z rynku w stronę południową wchodzimy na ul. Adama Mickiewicza. Po przejściu 700 metrów skręcamy w lewo w ul. Browarną i dochodzimy do Browaru Okocim (700 m).

8) Browar Okocim można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu. Jest to ciekawy zabytek przemysłowy idealnie wkomponowany w krajobraz. Browar założył piwowar Jan Ewangelista Goetz, początkowo niewielki browar stał się z czasem jednym z największych zakładów piwowarskich w Austro -Węgrzech, a później w całej Europie. Na skwerze przed Browarem stoi pomnik Jana Albina Goetza (syna założyciela Browaru) autorstwa Antoniego Madeyskiego. Po zwiedzeniu Browaru wchodzimy w ul. Barona Jana Goetza, aby po przejściu 100 m dotrzeć do Pałacu Goetzów.

9) Pałac Goetzów – odnowiony neobarokowo-neorokokowy pałac przemysłowca Jana II Albina Goetza-Okocimskiego z lat 1898-1900. Obecnie mieści się tu hotel.
Czas zwiedzania: 2,5 godziny.

Obiekty na trasie