Jesteś tutaj:
Powrót

Wiślana Trasa Rowerowa i VeloDunajec (pod szosówki)

Wiślana Trasa Rowerowa i VeloDunajec (pod szosówki)

VeloDunajec w Falsztynie
Specjalny wpis dla "szosowych purystów", czyli moja propozycja przejazdu na rowerach szosowych po wszystkich już gotowych odcinkach małopolskiej Wiślanej Trasy Rowerowej oraz VeloDunajec. Przy okazji zostawiam to jako inspirację na ultra maraton rowerowy po całej Małopolsce. 

Jest to specjalna propozycja pod wąskie opony, bo asfalt jest w zasadzie w 99% w obu przypadkach, a ślady omijają praktycznie wszystkie odcinki które są dopiero planowane / w budowie / remontach oraz te poprowadzone po szutrach, kiepskich asfaltach lub innych utrudnieniach typu braki najazdów z/na mosty. Ślady objeżdżający ww. odcinki po lokalnych drogach, z ruchem samochodowy (czasem o sporym natężeniu) i miejscami sporymi przewyższeniami. Będą też na bieżąco uaktualniane, jeśli któreś z budowanych będą oddawane do użytku (ostatnia aktualizacja kwiecień 2024 r.).

To oczywiście tylko moja subiektywna propozycja zmiksowania najbardziej soczystych i gotowych odcinków VeloMałopolska ze zwykłymi drogami. Starałem się ją wyznaczyć biorąc pod uwagę swoje doświadczenie i znajomość obu tras, jak najmniejszych ruch na drogach objazdowych i maksymalnie trzymanie się docelowych śladów tras, ale tak żeby finalnie uniknąć jazdy choćby po tym co na poniższych zdjęciach....
Po tym te ślady nie prowadzą

Gwarantując jazdę po jak najlepszych nawierzchniach i okolicznościach przyrody. Przetestowane wszystko pod swoimi kołami, obutymi czasem nawet w 23 mm "kapcie".  

VeloDunajec w Waksmundzie

Ale do konkretów, bo liczy się "mięso", czyli mapy i gpx.


WIŚLANA TRASA ROWEROWA (objazdowa, pod szosówki)

(ślad GPX do pobrania)

 

Co ten ślad pomija z gotowych odcinków WTR?

  • szutrowy odcinek przez stawy w Brzeszczach i remontowane drogi z powodu budowy S1
  • odcinek po zwykłych drogach między Pozowicami a Kopanką (ślad wykorzystuje trasę wzdłuż Kanału Łączany)
  • odcinek na wałach w Kopance 

Na reszcie ślad jest praktycznie zbieżny z proponowanym objazdem dla rowerów turystycznych na Wiślana Trasa Rowerowa
 

VELO DUNAJEC (objazdowa, pod szosówki)

(ślad GPX do pobrania)

Asfalt jest tu w 99%, a jedyny odcinek szutrowy przy moście w Zgłobicach, gdzie jakoś go trzeba przejechać, a nie mam innego pomysły omijającego drogę krajową (w przyszłości w ramach budowy VeloDunajec/EV11 most zostanie przystosowany pod rowerzystów)

Uwaga! Jest spora modyfikacja trasy na jej starcie, bo z Zakopanego do Nowego Targu proponuję jazdę przez Gubałówkę i potem przez odnogi oraz trasę główną Szlaku Rowerowego Wokół Tatr. Jako, że to propozycja "pod szosówki", to ekstra podjazdy nie będą nikomu straszne, prawda?

Co ten ślad pomija z już gotowych odcinków VeloDunajec?
  • Zakopane - Ludźmierz (21 km), czyli te zwykłe, drogi równoległe do "zakopianki".
  • Parę drobnych fragmentów między Sromowcami Wyżnymi a Niżnymi.
  • Całą słowacką i szutrową część Drogi Pienińskiej przez Przełom Dunajca (10 km)), choć którą można już na ten moment (lipiec 2023 r) po remoncie przejechać nawet i szosówkami (jest ubity drobny szuterek związany betonem)
  • Parę kilometrów wałów między Filipowicami a Zakliczynem (omija dzięki temu przejazd przez bród potoku Rudzianka).

Na reszcie jest praktycznie zbieżny z proponowanym objazdem dla rowerów turystycznych który znajdziecie na podstronie o VeloDunajec   

Porady praktyczne

Oba te ślady można też sobie połączyć w jedną, ultra szosową wycieczkę po Małopolsce, bo trasą łączą się w Wietrzychowicach, niedaleko ujścia Dunajca do Wisły, o gdzieś tu...

Styk WTR / VeloDunajec w Wietrzychowicach

Raptem jakieś 450 km, z Zakopanego przez Nowy Sącz, Tarnów i dalej do Krakowa i Oświęcimia. W sezonie wakacyjnym kiedy ruszą w końcu pociągi do Zakopanego, rekomenduję taki właśnie środek transportu.Przy miksie z pociągiem wycieczkę może też skracać, wsiadając w pociąg np. w Nowym Sączu, Bogumiłowicach pod Tarnowem lub użyć go jako transportu powrotnego ze stacji Oświęcim lub Jawiszowice Brzeszcze. Sprawdzajcie tylko wcześniej dostępność pociągów, bo z powodu remontów mogą czasowo funkcjonują komunikacje zastępcze w postaci busów, do których rowerów nie zabierzemy. 

Sklepów wzdłuż obu tras nie brakuje, chociaż na odcinkach "wałowych" między Tarnowem a Krakowem radzę w celu dotankowania energii korzystać z każdego miejsca, w którym trasy schodzą z obwałowań (Wietrzychowice, Kopacze Wielkie, Uście Solne, Górka). Najprościej odpalić GoogleMaps (można z podkładem gdzie są naniesione wszystkie trasy Velo Małopolska bit.ly/velomaps), znaleźć swoje położenie i wstukać sobie wyszukiwarkę aplikacji "sklep" lub czegokolwiek innego szukamy "restauracja, nocleg, etc." 

Na zachętę dorzucam parę zdjęć z wielu naszych szosowych wypadów po trasach i życzę gładkości oraz wspaniałych widoków podczas jazdy.

Jarek Tarański

Multimedia


Odkrywaj regiony

Poznaj regiony Małopolski