Jak zgłosić kandydatów do tytułu Turystyczne Skarby Małopolski?

Logotyp konkursu Turystyczne Skarby Małopolski 2024
Sułoszowa wśród „Miejsc z klimatem”, Babiogórska Jesień w kategorii „Dzieje się”, Babia Góra Trails jako „Najciekawszy szlak turystyczny”, Tarninowe Wzgórze w „Sielskich klimatach”, Krzyż w Krzeczowie jako „Unikatowa atrakcja turystyczna”, a Willa Poprad w kategorii „W gościnie” – to Turystyczne Skarby Małopolski 2023 r. Które perły i diamenty ozdobią wspaniałą turystyczną koronę Małopolski w 2024 roku? O tym Państwo zdecydujecie, przesyłając propozycje tych atrakcji, które podbiły Wasze serca. Wyruszcie z nami w tę fascynującą podróż i odkryjcie nowe Turystyczne Skarby Małopolski! Kandydatów można zgłaszać do 4 września do godziny 23.59.

To już VI edycja prestiżowego konkursu, prowadzonego przez Samorząd Województwa Małopolskiego oraz Małopolską Organizację Turystyczną. Poszukujemy skarbów, które zachwycają i wzruszają, potrafią poruszyć serce oraz duszę, a jednocześnie są inspiracją dla turystów do dalszego odkrywania atrakcji Małopolski. Tradycyjnie kandydatury można zgłaszać w sześciu kategoriach: Najciekawszy szlak turystyczny, Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne, Sielskie klimaty – wypoczynek blisko natury, W gościnie – oferta kulinarna, Unikatowa atrakcja turystyczna oraz Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna.

Gdzie szukać Turystycznych Skarbów Małopolski?

Wszędzie tam, gdzie wiodą nas małopolskie drogi. Perły i diamenty znajdują się zarówno przy głównych szlakach jak i ledwo widocznych ścieżynkach na uboczu. Aby je odkryć często wystarczy chwila refleksji lub krótki przystanek w biegu. Tylko tak bowiem będziemy mieli szansę na rozejrzenie się wkoło, wytropienie śladów nieoczywistych, posłuchanie opowieści miejscowych. Tylko w ten sposób odnajdziemy cudownej urody perełki krajobrazu, miejsca o wspaniałym klimacie, niezwykłe kulinarne smakołyki, pasjonatów tworzących wyjątkowe rzeczy…

Jeśli znacie takie miejsca i ludzi, zgłoście je do konkursu. Nagroda będzie nie tylko satysfakcjonująca, ale również inspirująca… To Państwa propozycja może stać się nowym, wspaniałym Turystycznym Skarbem Małopolski!

Ile jest kategorii konkursowych?

Tradycyjnie - sześć. W ramach odkrywania Turystycznych Skarbów Małopolski poszukujemy:

miejsc z klimatem – w tej kategorii można oddać głos na miejscowości oraz gminy o wybitnych walorach turystycznych, kulturowych, historycznych, przyrodniczych, oczywiście także gościnnych.

miejsc, w których „dzieje się”– to wydarzenia i imprezy odbywające się cyklicznie na terenie Małopolski, cechujące się spójną tematyką i formą, np. święta tematyczne, festyny, koncerty, festiwale, rajdy turystyczne, spływy kajakowe, imprezy sportowe, imprezy kulturalne.

najciekawszych szlaków turystycznych – są to ścieżki historyczne, kulturowe, pielgrzymkowe, przyrodnicze, piesze, rowerowe, samochodowe, wodne, jeździeckie, narciarskie.

sielskich klimatów – tu pod uwagę brane są np. miejsca noclegowe z „klimatem”, oferujące turystom wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku i codziennej pracy, oczywiście w otoczeniu przyrody. W grę wchodzą gospodarstwa agroturystyczne, pokoje gościnne, pensjonaty, miejsca przyjazne rowerzystom.

unikatowych atrakcji turystycznych – to miejsca lub obiekty przyciągające turystów i wzbudzające ich zainteresowanie, są to zarówno jaskinie, zamki, ogrody, jak też parki rozrywki oraz parki wodne.

w gościnie – w tej kategorii można oddać głos na unikatową ofertę kulinarną, a więc specjały kuchni tradycyjnej przygotowywane na bazie produktów od lokalnych wytwórców. Ważna jest nie tylko estetyka miejsca, ale także jego aranżacja, forma serwowania potraw, a także profesjonalizm obsługi.

Tak więc, to za sprawą Państwa propozycji wiele turystycznych perełek ma szansę na dostrzeżenie i zaistnienie, niekiedy po raz pierwszy, a może także na uhonorowanie prestiżowym tytułem Turystycznego Skarbu Małopolski.

Udział w konkursie jest oczywiście dobrowolny i bezpłatny. Jego organizatorem jest Województwo Małopolskie oraz Małopolska Organizacja Turystyczna. Po etapie zgłaszania, który trwa do 4 września, nadejdzie czas głosowania.

Jak zagłosować na Turystyczne Skarby Małopolski?

Bardzo prosto. Najpierw trzeba wejść na stronę internetową konkurs.visitmalopolska.pl. Po wypełnieniu krótkiego formularza, wysyłamy go i zaglądamy na skrzynkę mailową, aby potwierdzić – poprzez kliknięcie w link aktywacyjny, który zostanie wysłany na podany w formularzu adres e-mail – swój wybór. Bez potwierdzenia głos nie zostanie wzięty pod uwagę. Dlaczego tak? Wszystko po to, aby zapewnić kandydatom równe szanse! Głosowanie trwa od 16 września do 4 października.

Ile głosów można oddać? Głosować można tylko raz na jednego kandydata w każdej z kategorii konkursowych. Po zakończonym głosowaniu internautów Kapituła Konkursu zatwierdzi wyniki głosowania i ogłosi je najpóźniej do 31 grudnia. Udział w konkursie jest bezpłatny. Istotne, aby przesłać formularz przed terminem zakończenia głosowania.

Dlaczego wciąż poszukujemy Turystycznych Skarbów małopolski. Bo tylko w ten sposób możemy nagrodzić i uhonorować tych wszystkich, którzy spełniają marzenia – swoje i swoich gości – oraz kładą solidne podwaliny pod imponujący fundament małopolskiej turystyki. Pragniemy również wskazać i zaprezentować te miejsca, które mogą być cudowną inspiracją, a także delikatną podpowiedzią dla innych. Wszystkie mają niezwykły klimat, unikatowe walory oraz potencjał, choć dopiero przecież aspirują, by znaleźć się wśród małopolskich skarbów. Mają też to "coś"!

Kto zwyciężył w poprzednich pięciu edycjach? Oto lista laureatów.

Choć głosowanie trwać będzie do 4 października, to jednak na naszą stronę internetową warto zaglądać codziennie, by wspierać swoich ulubieńców w walce o jak najwyższe lokaty, ale też dowiedzieć się co dzieje się na visitmalopolska.pl O tym kto zdobędzie przepustkę do etapu trzeciego, zarazem ostatniego, zdecyduje bowiem liczba głosów.

Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbędzie się najpóźniej do 31 grudnia.

Konkurs Turystyczne Skarby Małopolski to nie tylko walka o prestiżowy tytuł, nagrody, ale także szansa na kampanię promocyjną realizowaną przez Małopolską Organizację Turystyczną. Zwycięzca w kategorii „Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna” dodatkowo otrzyma 100 000 zł, którą będzie mógł przeznaczyć na kolejne przedsięwzięcia, eksponujące jego turystyczne walory i przyciągające kolejnych gości.

Skarby dla gości i goszczących

Turystyczne Skarby Małopolski to konkurs dla tych wszystkich, których esencją życia jest odkrywanie, odwiedzanie, poznawanie i wędrowanie, ale także przyjmowanie, goszczenie, a nawet biesiadowanie. I to w miejscach nie do końca oczywistych, a niekiedy dość zaskakujących.

Tylko w ten sposób do małopolskiej korony turystycznej mogą dołączyć kolejne perły, perełki i diamenty. Zaglądajcie zatem na stronę konkurs.visitmalopolska.pl i głosujcie! Zapraszamy do odkrywania nowych Turystycznych Skarbów Małopolski!

 

Oto Turystyczne Skarby Małopolski 2023 roku!

⇒ Najciekawszy szlak turystyczny:

Laureat:

Babia Góra Trails
To raj dla rowerzystów! Kompleks składa się z 14,5 km tras podjazdowych i zjazdowych, o różnym stopniu trudności, które umożliwiają rowerową rekreację w masywie Mosornego Gronia. Trasy znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie kolei krzesełkowej Mosorny Groń.

Wyróżnienia:

Velo Przemsza

Velo Przemsza to trasa pieszo-rowerowa łącząca główne atrakcje powiatu olkuskiego. Jadąc nią dotrzemy na Pustynię Błędowską, zamek Rabsztyn oraz Zalew Wolbromski. Szlak wije się malowniczymi lasami docierając do uroczych stawów, by w głównych odcinkach umożliwiać podziwianie panoramy Pustyni Błędowskiej i Zalewu Wolbromskiego.

Małe Pieniny
Wycieczka na najwyższy szczyt Pienin przez Palenicę, Wysoki Wierch i Wąwóz Homole należy do najciekawszych tras turystycznych w Małych Pieninach. Rozległe widoki na Pieniny, Beskid Sądecki, Gorce, Tatry i góry słowackie zachwycą każdego. To jeden z najbardziej malowniczych szlaków turystycznych w Polsce.

⇒ Dzieje się – wyjątkowe wydarzenie turystyczne

Laureat:

Babiogórska Jesień
Babiogórska Jesień to największe święto Górali Babiogórskich, cechujące się czystością formy i zakorzenieniem w regionalnych tradycjach ludowych. Babia Góra, ruch wołoski, zawirowania historii, mniejszości narodowe i etniczne przebywające w regionie, to wszystko wpływa na kształtowanie przestrzeni festiwalowej.

Wyróżnienia:

Małopolska Tour
Małopolska Tour to jedno z największych rodzinnych wydarzeń rowerowych w Polsce, które z inicjatywy Województwa Małopolskiego odbywa się nieprzerwanie od 2017 r. i gromadzi tysiące rowerzystów! Jest to święto pasjonatów i amatorów „dwóch kółek”. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich - bez względu na wiek i poziom doświadczenia rowerowego. Imprezę tradycyjnie rozpoczyna rodzinny rajd rowerowy, którego główną ideą jest pokonanie, wspólnie z najbliższymi, jednej z kilku świetnie przygotowanych tras rowerowych.

Ogólnopolski Spływ Kajakowy Doliną Rzeki Dłubni „Dłubnia wciąga”
W pierwszy weekend września miłośnicy kajaków napływają do Iwanowic, by wziąć udział w fantastycznej imprezie kajakowej. Do wyboru są dwie trasy: dla zaprawionych kajakarzy, jak również dla rodzin z dziećmi. Spływy odbywają się w sobotę oraz niedzielę. Wydarzeniu towarzyszy m.in. wspólne grillowanie, atrakcje dla dzieci, wystawa produktów lokalnych przedsiębiorców.

⇒ Sielskie klimaty – wypoczynek blisko natury

Laureat:

Tarninowe Wzgórze
Dom z klimatem położony na uboczu, z dala od sąsiadów. Goście mogą skorzystać z ruskiej bani w lesie, sauny nad rzeką, w której prowadzone są noce saunowe z aromaterapią, ale też wypożyczalni rowerów czy wypoczynku nad rzeką. Wokół słychać tylko śpiew ptaków i szum rzeki, a także pobliskiego małego wodospadu. Gościom są serwowane posiłki na bazie produktów od pobliskich gospodarzy: sery, jajka, mleko, masło.

Wyróżnienia:

Domki Drewniane Sielska Dolina w Pieninach
W pełni ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne, na które składają się trzy całoroczne drewniane domki oraz infrastruktura pomocnicza: wypożyczalnia rowerów, nart zjazdowych i biegowych, snowboardów. Jest też bardzo duży plac zabaw dla dzieci, drzewa i krzewy owocowe, eko-ogródek (warzywa, zioła), szklarnia, wszystko podlewane w 100% wodą deszczową. Obiekt korzysta z instalacji fotowoltaicznej, należy też do Miejsc Przyjaznych Rowerzystom.

Schronisko PTTK Kudłacze
Schronisko PTTK Kudłacze położone jest na wysokości 730 m n.p.m., w Pasmie Lubomira i Łysiny Beskidu Średniego (Myślenickiego), około 8 km na południowy wschód od Myślenic. Do dyspozycji gości jest 37 miejsc noclegowych. Przy schronisku jest też pole namiotowe. Kudłacze to jedyne schronisko górskie, do którego można w jeden dzień dojść z Krakowa.

W gościnie – oferta kulinarna

Laureat:

Willa Poprad
Restauracja Willi Poprad zachwyca kameralnym wnętrzem i pysznym jedzeniem. Wygodne siedziska i aromatyczna kawa sprawią, że nie chce się jej opuszczać. Kuchnia nawiązuje do okresu międzywojennego, a jednocześnie wykorzystuje najnowsze trendy kulinarne w tym slow food. Szef kuchni serwuje autorskie dania w niebanalnym połączeniu produktów najwyższej jakości, wiele z nich pochodzi od lokalnych dostawców.

Wyróżnienia:

Restauracja Chochołowy Dwór
Restauracja Chochołowy Dwór to miejsce pełne uroku, zachęcające do odpoczynku i skosztowania dań kuchni polskiej i europejskiej. Proponuje dania inspirowane porami roku. Wiosną poleca więc nowalijki, latem lekkie dania z grilla, jesienią smakowane są grzyby i dynia, a zimą specjałem jest gęsina. Restauracja może pochwalić się lepionymi na miejscu tradycyjnymi pierogami.

Karcma u Borzanka
To karczma sięgająca korzeniami XVIII stulecia. Jest to najstarszy w Nowym Targu i okolicy zajazd. Serwuje się tu dania kuchni polskiej, staropolskiej oraz regionalnej. Bogate menu, piękny tradycyjny lokal, ogród, mistrzowie kunsztu kucharskiego, profesjonalna obsługa - to wszystko składa się na niezwykłość tego miejsca.

Unikatowa atrakcja turystyczna

Laureat:

Krzyż w Krzeczowie
Krzyż został wzniesiony na wzgórzu Kiecka na wysokości 631 m n.p.m. Stalowa konstrukcja ma 27 metrów wysokości i znajduje się przy nowej trasie S7, czyli popularnej „Zakopiance”. Pod Krzyżem przebiega szlak turystyczny, który prowadzi na Szczebel i Luboń Wielki. Z tego pięknego miejsca roztacza się wspaniały widok na Babią Górę i grań Tatr. Dzięki specjalnemu oświetleniu Krzyż jest widoczny w nocy. Ustawiono go w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II, który wielokrotnie wędrował beskidzkim szlakiem.

Wyróżnienia:

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar lotnych piasków, będący małopolskim fenomenem krajobrazowym i przyrodniczym i jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Małopolski Zachodniej z flagową inwestycją - Różą Wiatrów. Pustynia oferuje możliwość obcowania z przyrodą i unikatowym ekosystemem obszaru Natura 2000 w cichych i spokojnych spacerach z wykorzystaniem ścieżek dydaktycznych i edukacyjnych w tym popularnej Velo Przemszy, która biegnie brzegiem Pustyni.

Dom Ludowy Bukowina Tatrzańska
Dom Ludowy to największy obiekt drewniany w Polsce. Został wybudowany w latach 1928-1932 w oparciu o założenia stylu witkiewiczowskiego. To miejsce, które sprawia, że każdy czuje tutaj góralską duszę oraz wciąż żywą tradycję Podhala. Przez cały rok odbywają się tu wydarzenia kulturalne np. Małe Bajania, Dziadońcyne Granie, Góralski Karnawał, Sabałowe Bajania. Działają tutaj zespoły regionalne, Szkoła Folkloru i Sztuki Ludowej oraz założony w 1923 roku Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka.

Miejsce z klimatem – miejscowość lub gmina turystyczna

Zwycięzca:

Sułoszowa
Sułoszowa to malownicza miejscowość położona na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na jej terenie znajduje się m.in. Zamek Pieskowa Skała, liczne ostańce i skały wapienne, z przepiękną Maczugą Herkulesa. Sułoszowa znana jest też z nietypowego ułożenia pól, które z lotu ptaka urzekają swoim urokiem. Tę jurajską krainę przecinają liczne szlaki rowerowe oraz piesze, w tym najbardziej znane Szlak Orlic Gniazd oraz Velo-Prądnik.

Wyróżnienia:

Gmina Ryglice
Na stokach wzgórz gminy Ryglice na dobre rozgościły się enoturystyczne skarby regionu – winnice, których produkty zyskują coraz większe uznanie smakoszy na całym świecie. W Ryglicach na turystów czeka spichlerz dworski z 1756 r., najstarszy tego typu obiekt w Małopolsce, szlak cmentarzy wojennych, zabytkowe kościoły oraz chronione prawem gatunki roślin i zwierząt.

Gmina Zawoja
Zawoja zawdzięcza swoją sławę położeniu u podnóży „Królowej Beskidu” Babiej Góry. Jest też największą powierzchniowo wsią w Polsce, na której terenie znajduje się też Babiogórski Park Narodowy. Miłośnicy turystyki znajdą tutaj wodospady, jaskinie, skałki, ale także drewnianą zabudowę. Zimą wielbiciele narciarstwa odkryją tu doskonale przygotowane stoki narciarskie i trasy biegowe. Krystalicznie czysta woda pozwala na kąpiele, a zimą zachęca do morsowania. Zawoja zapewnia turystom bogatą ofertę kulturalną, a jej najbardziej rozpoznawalnym festiwalem jest Babiogórska Jesień.

Multimedia


 

Planer podróży

Stwórz własną trasę turystyczną w 3 prostych krokach:
Określ
termin
Podaj środek
transportu
 
 

Powiązane treści