Muzea małopolskie

Obraz przedstawiający damę z gronostajem, materiały prasowe Muzeum Narodowego w Krakowie.
Muzea małopolskie zachwycają swą wyjątkowością, nic więc dziwnego, że są chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. W ich zbiorach znajdziemy arcydzieła znane na całym świecie.

Najbardziej znane eksponaty w małopolskich muzeach

Wśród zbiorów Muzeum Narodowego wystarczy wspomnieć choćby o najbardziej znanym z eksponatów małopolskich kolekcji muzealnych: obrazie Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, wystawianym w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Inne cenne i znane dzieła to np. wspaniałe płótna polskich mistrzów w krakowskich Sukiennicach, jak Hołd pruski Jana Matejki lub Czwórka Józefa Chełmońskiego. Od 7 maja 2021 na nowej wystawie stałej Muzeum Narodowego w Krakowie "Źródła. Galeria Sztuki Starożytnej" w Arsenale obejrzymy 1000 obiektów z terenów Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji i Italii. Najstarsze pochodzą z III tysiąclecia p.n.e., a najmłodsze z VII wieku n.e.

 

Małopolskie muzea, które musisz odwiedzić!

Wszystkich zainteresowanych historią Krakowa zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Krakowa szczycącego się ponad 120-letnią historią i 19 oddziałami, wśród których warto wymienić między innymi Rynek Podziemny czy Starą Synagogę.

Oczywiście małopolskie muzea eksponują nie tylko dzieła sztuki. Wystarczy wspomnieć o wspaniałej kolekcji samolotów w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie czy o kolekcji przyrodniczej Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Wiele muzeów oprócz stałych ekspozycji organizuje liczne wystawy okresowe, a także interesujące wykłady, warsztaty oraz prezentacje dawnych rzemiosł i umiejętności. Do tego w ciągu roku jest kilka dni, kiedy muzea otwierają swe podwoje dla wszystkich gości za darmo lub za symboliczną złotówkę. Można wówczas zwiedzać je z profesjonalnym przewodnikiem, często też da się wtedy zajrzeć do miejsc zwykle nie udostępnianych.

Ciekawą propozycją są także muzea nieco mniej związane ze sztuką, a bardziej z nauką i techniką, które są alternatywą dla osób lubiących różnego rodzaju historyczno-technologiczne rozwiązania. Przykładem jest tutaj krakowskie Muzeum Farmacji czy Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu.

Muzea małopolskie na wolnym powietrzu

W Małopolsce znajdziemy nie tylko dzieła sztuki wyeksponowane na wystawach stałych i czasowych ekspozycjach, ale również dzieła kultury ludowej, które oglądać można w licznych skansenach. Na spotkanie z dawną obyczajowością, rzemiosłem i architekturą zaprasza nas Wygiełzów i tamtejszy Nadwiślański Park Etnograficzny, Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu, Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, "Skansen Wsi Pogórzańskiej" w Szymbarku oraz skanseny w Dobczycach i Jędrzejkówce. Tam właśnie możemy spotkać się z dawną kulturą i zobaczyć, w jaki sposób żyli i pracowali nasi przodkowie - jeszcze przecież nie tak dawno temu. Dawne stroje, sprzęty i zabudowania ocalone od zapomnienia zdecydowanie są warte obejrzenia na własne oczy.
Ciekawą propozycją mogą również być skanseny nieco bardziej technologiczne, jak Stacja Muzeum Czernichów Główny i Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, gdzie zobaczyć można dawne lokomotywy i wagony oraz Skansen Naftowy w Gorlicach, gdzie z kolei poznamy tajniki wydobywania i przetwarzania ropy naftowej.

Muzea małopolskie w oryginalnej formie

Słowo muzeum jest bardzo pojemne i coraz częściej odchodzi się od jego tradycyjnej formy, gdzie eksponaty umieszczone są w gablotach lub oddzielone od zwiedzających barierkami. Coraz częściej muzea są "żywe" - wszystkiego można dotknąć, powąchać lub nawet samemu coś stworzyć. Nie tylko najmłodsi turyści będą zachwyceni Żywym Muzeum Obwarzanka, gdzie można spróbować swoich sił jako piekarz i stawić czoła krakowskiemu rarytasowi czy Muzeum Motyli w Bochni, w którym czeka nas kolorowy zawrót głowy i bliskie spotkanie z dziesiątkami gatunków motyli.

Te i inne muzea rozsiane są po całej Małopolsce, warto sprawdzić ich ofertę i uwzględnić je w planie podróży - w tym pomoże nasze kompleksowe zestawienie, które znajdziesz poniżej.

Zapraszamy również do odwiedzenia strony Wirtualne Muzea Małopolski!

 

Multimedia


Zostań Miejscem Przyjaznym Rowerzystom

Informacje organizacyjne na temat Sieci MPR w Województwie małopolskim.

logo MPR (Miejsce Przyjazne Rowerzystom)

Jeżeli prowadzisz obiekt noclegowy, punkt gastronomicznym, sklep lub serwis rowerowy, masz firmę przewozu osób, plac parkingowy lub jesteś właścicielem atrakcji chętnie odwiedzanej przez turystów możesz dołączyć do Sieci Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie małopolskim.
Jeśli szukasz informacji przeznaczonych dla turystów o Miejscach Przyjaznych Rowerzystom kliknij tutaj

W tym artykule znajdziesz informacje oraz odpowiedź na pytania:

  1. Czym jest Sieć Miejsc Przyjaznych Rowerzystom (MPR)?
  2. Dlaczego warto posiadać certyfikat MPR?
  3. Kto może zostać MPR?
  4. Jakie kryteria należy spełnić?
  5. Kiedy można się zgłosić i co jeszcze warto wiedzieć o Sieci MPR?
  6. Materiały i informacje dla obiektów posiadających status MPR.
  7. Listę oraz mapę miejsc z przyznanym certyfikatem MPR w Małopolsce.
  8. Regulamin oraz kontakt do Organizatora Sieci MPR w Małopolsce.

Czym jest Sieć Miejsc Przyjaznych Rowerzystom (MPR)?

Podstawowe założenia Systemu Miejsc Przyjaznych Rowerzystom to:

  • ujednolicenie poziomu świadczonych usług,
  • czytelna informacja o udogodnieniach i atrakcjach dostępnych na trasie rowerowej,
  • łatwe wyszukiwanie podmiotów należących do sieci.

System małopolski działa na podobnych zasadach jak inne systemy w Polsce (Miejsca Przyjazne Rowerzystom przy Green Velo, Miejsca Przyjazne na Szlaku wokół Tatr). Ich celem jest rozwój i promocja turystyki rowerowej, inspirowanie i wspieranie lokalnego biznesu w tworzeniu oferty przyjaznej dla rowerzystów, podnoszenie konkurencyjności oraz stworzenie platformy współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy podmiotami biorącymi udział w Systemie.

Dlaczego warto posiadać certyfikat MPR?

Zyskasz dodatkowych klientów i przewagę konkurencyjną poprzez promocję na stronie internetowej poświęconej turystyce w Małopolsce, promocję w social mediach, obecność na mapach rowerowych wydawanych przez Województwo Małopolskie i w publikacjach oraz innych materiałach promocyjnych na temat ścieżek VeloMałopolska.

Certyfikat będziesz mógł też wykorzystywać w swoich działaniach marketingowych, np. umieszczając logo MPR na swoim obiekcie, stronie internetowej, social mediach czy ulotce.

Ponadto otwarcie i nastawienie się na rowerzystów po prostu się opłaca. W całej Europie właśnie ten rodzaj turystyki jest znaczącym czynnikiem rozwoju regionalnego i lokalnego. Zgodnie z szacunkami Europejskiej Federacji Cyklistów sektor „cycle industry” w UE to 655 tys. miejsc pracy, a roczne przychody z turystyki rowerowej to aż 44 mld euro. Dzienne wydatki turysty rowerowego w Niemczech czy Austrii to 53-70 euro.

Kto może zostać MPR?

Obiekty ubiegające się o status Miejsca Przyjaznego Rowerzystom  muszą być zlokalizowane (prowadzić działalność) na obszarze województwa małopolskiego.

W Regulaminie nadawania statusu MPR wyszczególnionych zostało 5 kategorii obiektów:

Obiekt noclegowy 

Ikona obiektu noclegowego.

  • Obiekt musi zapewniać minimum 6 miejsc noclegowych. 
  • Możliwość skorzystania z noclegu na jedną dobę
  • Obiekt hotelarski skategoryzowany lub inny (nieskategoryzowany).

 

Obiekt gastronomiczny 

Ikona obiektu gastronomicznego.

  • Całoroczny lub sezonowy.
  • Przygotowanie oraz sprzedaż posiłków i napojów do spożycia na miejscu i na wynos.
     

 

Atrakcja turystyczna 

Ikona atrakcji turystycznej.

  • Wstęp jest odpłatny lub nieodpłatny.
  • Posiada swojego zarządcę np. zabytek (architektoniczny, sakralny, archeologiczny, etnograficzny, zabytkowy cmentarz), muzeum, galeria sztuki, park narodowy, park krajobrazowy, rezerwat, jaskinia, podziemna trasa turystyczna, kąpielisko, basen termalny, aquapark, zorganizowane miejsce do wędkowania, platforma, wieża widokowa, rejs statkiem, przejazd zabytkową kolejką lub drezyną i inne.
Informacja turystyczna

Ikona informacji turystycznej.

  • Obiekt musi należeć do sieci informacji turystycznej i spełniać wymogi określone przez Polską Organizację Turystyczną. 
  • Oznakowany specjalnym znakiem „i”, zgodnie z wytycznymi Polskiego Systemu Informacji Turystycznej.

 

Obiekt usługowy (pozostały)

Ikona obiektu usługowego.

  • Obiekt świadczący usługi, które mogą być przydatne rowerzyście podczas podróży np. serwis rowerowy, wypożyczalnia rowerów i sprzętu turystycznego, biuro podróży, przewoźnik osobowy, stacja paliw, galeria handlowa, sklep  spożywczy, wielobranżowy i inne.
     

Jakie kryteria należy spełnić? 

Wszystkie obiekty muszą swoim klientom zapewnić:

Bezpieczny nieodpłatny parking rowerowy 

ikona parkingu rowerowego.

  • Przy obiekcie musi znajdować się miejsce do bezpiecznego przypięcia roweru, wyposażone w stojaki lub umożliwiające przypięcie/przechowanie roweru w inny sposób np. w zamykanym pomieszczeniu.

 

 

 

Nieodpłatne udostępnianie narzędzi do podstawowych napraw rowerów 

ikona udostępniania narzędzi.

  • W zestawie narzędzi, oprócz standardowych kluczy płaskich, krzyżakowych i typu "imbus" oraz śrubokrętów krzyżakowych i płaskich, obowiązkowo musi znajdować się serwisowa pompka podłogowa, która umożliwi napompowanie różnych typów kół, łyżki do zdejmowania/zakładania opon i zestaw łatek naprawczych z klejem. 

 

Aktualna informacja o serwisach/sklepach rowerowych lub sprzedaż części zamiennych do roweru

ikona informacji o serwisach rowerowych.

  • Informacja musi być umieszczona w obiekcie w widocznym miejscu.

 

Informacja o stronie internetowej narowery.visitmalopolska.pl

ikona informacji o stronie internetowej.

  • Informacja musi być umieszczona w obiekcie w widocznym miejscu i zawierać przekaz, że strona jest dedykowana rowerzystom zwiedzającym Małopolskę.

 

 

Obiekty noclegowe muszą dodatkowo zapewnić:
Możliwość skorzystania z pobytu na jedna dobę

ikona noclegu na jedna dobę.

  • Obiekt noclegowy, dysponujący minimum 6 miejscami noclegowymi, deklaruje gotowość przyjmowania turystów na jedną dobę hotelową.

 

Bezpieczne i nieodpłatne przechowanie rowerów wraz z bagażami w trakcie pobytu

Ikona przechowania rowerów.

  • Obiekt noclegowy musi posiadać zamykane na klucz, chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i łatwo dostępne pomieszczenie, w którym turysta będzie mógł zostawić rower, jeśli to konieczne wraz z bagażem, na czas swojego pobytu w obiekcie. Wielkość pomieszczenia musi pozwalać na jednoczesne przechowanie 6 rowerów. 

 

Kiedy można się zgłosić i co jeszcze warto wiedzieć o systemie rekomendacji MPR?

Do udziału w Sieci może zgłosić się każdy obiekt działający legalnie, który zaakceptuje Regulamin i spełnieni wymienione w nim wymagania.

Udział w Sieci jest nieodpłatny i dobrowolny. Podmiot w każdej chwili może zrezygnować z udziału w Sieci bez żadnych konsekwencji finansowych.

Chęć przystąpienia do Sieci należy zgłosić na adres e-mail: mpr@umwm.malopolska.pl.

Przed przyznaniem statusu MPR Twoje zgłoszenie do Sieci zostanie zweryfikowane pod kątem zgodności ze zgłoszeniem i spełnieniem warunków. Podobna weryfikacja będzie prowadzona minimum raz w roku.

Lista oraz mapa miejsc z przyznanym certyfikatem MPR w Małopolsce.

Sprawdź miejsca, które mają już przyznany certyfikat MPR:

  • Tabela Excel z listą miejsc z certyfikatem MPR w województwie małopolskim (tabelę można sortować według: kategorii obiektów, powiatu, nazwy oraz adresu).

  • Mapa miejsc z przyznanym certyfikatem MPR w województwie małopolskim.

  • E-katalog certyfikowanych Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie małopolskim (stan na 31 grudnia 2022 r.; układ katalogu opiera się na przebiegu 4 tras rowerowych: VeloDunajec, Wiślanej Trasy Rowerowej, VeloNatura/EuroVelo11 oraz VeloMetropolis/EuroVelo4).

Regulamin oraz kontakt do Organizatora Sieci MPR w Małopolsce.

Zobacz regulamin nadawania statusu Miejsc Przyjaznych Rowerzystom: Regulamin w PDF 

Sieć tworzymy wspólnie (organizatorzy, uczestnicy, rowerzyści), jeżeli masz pomysł jak ją doskonalić lub propozycje, co można zmienić bądź ulepszyć, napisz do nas!

Kontakt do Organizatora Sieci MPR w Małopolsce:

E-mail kontaktowy: mpr@umwm.malopolska.pl

Tel. 123 796 025

Powiązane treści