Back

Wyżyna Miechowska - wędrówki krainą storczyka

Wyżyna Miechowska - wędrówki krainą storczyka

Wyżyna Miechowska
Wyżyna miechowska jest wyjątkowym i ciekawym miejscem. Można tu odetchnąć od zgiełku wielkiego miasta i w aktywny i nieszablonowy sposób spędzić czas. Sam Miechów położony niedaleko od Krakowa (ok. 40 km) jest z nim świetnie skomunikowany.

Ziemia miechowska jest najmocniej kojarzona z Bazyliką Grobu Bożego, która jest silnie bijącym sercem Miechowa. Obiekt powstały w XIV- XV w. przyciąga ciekawą bryłą, bogato zdobionym wnętrzem oraz  Kaplicą Grobu Bożego. W czasach, kiedy Jerozolima była zamknięta dla chrześcijan, to właśnie tu pielgrzymowali pątnicy z całej Europy.

Okolice Miechowa mają jednak jeszcze inny zdecydowanym atut – to krajobrazy oraz wyjątkowa przyroda. Na samym terenie Gminy Miechów zostało utworzonych aż osiem ostoi europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000, w których charakterystyczne są kwietne murawy kserotermiczne.  Bogactwem wyżyny miechowskiej są zachwycające storczyki kwitnące późną wiosną i latem. Można tu spotkać m. in. obuwika pospolitego, storczyka kukawkę czy dwulistnika muszego. Lista tych kolorowych kwiatów jest długa, a odkrywanie i fotografowanie kolejnych gatunków może być świetną przygodą dla całej rodziny. Storczyki cieszą oczy feerią barw i są niezwykle piękne, ale pamiętajmy, że są to rzadkie i chronione okazy, których nie wolno zrywać. W rozpoznaniu  i odnalezieniu storczyków może pomóc „Przewodnik przyrodniczo- turystyczny” dostępny bezpłatnie na stronie https://www.ckis.miechow.eu/msit/foldery .Co roku w maju na terenie obszaru Natura 2000 Kalina Mała odbywa się Święto Storczyka. Warto je odwiedzić i skorzystać z licznych atrakcji przewidzianych również dla najmłodszych. Ciekawe są warsztaty, zajęcia plastyczne a także wyjścia w naturę z ekspertami, którzy opowiadają o florze i faunie ziemi miechowskiej.

Sam Miechów i okolice warto zwiedzać na rowerze. W maju 2020 r. została tu otwarta nowa ścieżka rowerowa o długości 9,1 km. Początek trasy pieszo- rowerowej zlokalizowany jest w zachodniej części gminy, a następnie przebiega przez miejscowości: Podmiejska Wola, Miechów i Bukowska Wola. Ciekawostką jest, że ścieżka została poprowadzona po śladzie dawnej kolejki wąskotorowej, której historię przypominają oryginalne tablice.

Nie można również nie wspomnieć o krytej pływalni w Miechowie (ul. Konopnickiej 4),  gdzie po tak aktywnie spędzonym czasie można skorzystać np. z jacuzzi, sauny lub odpocząć w fantastycznie wpływającej na zdrowie wizycie w grocie solnej.

W Miechowie warto również odwiedzić:

  • Muzeum Ziemi Miechowskiej, ul. Warszawska 1, 32-200 Miechów, czynne pon.- pt. 8.00- 16.00, tel. 41 23 08 144
  • Galeria „U Jaksy”,Pl. T. Kościuszki 3a, 32-200 Miechów, czynne pon.- pt. 8.00- 16.00, tel. 413830795
  • Staropolski Dworek „Zacisze”, ul. Polna 1, 32-200 Miechów, czynne wt.- pt. 8.00- 16.00, sb. 10.00- 16.00,
  • Galeria Twórczości Stefana Żechowskiego, Rynek 17, 32-200 Miechów, czynne pon.- pt. 10.00- 16.00, tel. 413810187

Multimedia